| Bibbu a întrebat:

Ce parere aveti despre teoria evolutionista a lui Darwin?

25 răspunsuri:
| akta a răspuns:

Se adreseaza celor care cred fara sa cerceteze.rolling on the floor

| doctorul5 a răspuns:

Urmasii maimutelor chiar cred in ea.

Apache
| Apache a răspuns:

Darwin nu a spus niciodata ca oamenii se trag din maimute...a spus ca la un moment dat am avut un stramos comun si am luat-o pe cai diferite!
Dar ca maimutele din copaci sunt stramosii nostri? nu a zis asta niciodata
si da.eu cred teoria asta ...de ce? e singura care prezinta dovezi

Răspuns utilizator avertizat
| HolyPotato a răspuns:

Categoric NU cred in ea. Unele asemanari ale omului cu un animal nu inseamna neaparat evoluarea acestuia. Si daca ar fi adevarat de ce nu intalnim maimute in diferite stadii de evolutie?

| HolyPotato a răspuns (pentru lolosaurus):

Scuze ca nu sunt de acord cu tine, dar daca nu ar exista acel "zeu barbos" ce ar exista acum pe Pamant? Daca lumea nu vede anumite lucruri nu inseamna ca ele nu exista. Daca nu poti vedea aerul nu inseamna ca nu-l respiri

| HolyPotato a răspuns (pentru lolosaurus):

Scuze ca nu sunt de acord cu tine, dar daca nu ar exista acel "zeu barbos" ce ar exista acum pe Pamant? Daca lumea nu vede anumite lucruri nu inseamna ca ele nu exista. Daca nu poti vedea aerul nu inseamna ca nu-l respiri.

| HolyPotato a răspuns (pentru lolosaurus):

Scuze ca nu sunt de acord cu tine, dar daca nu ar exista acel "zeu barbos" ce ar fi acum pe Pamant? Daca lumea nu vede anumite lucruri nu inseamna ca ele nu exista. Daca nu poti vedea aerul nu inseamna ca nu-l respiri.

| itscloudyoutside a răspuns (pentru HolyPotato):

Pentru că, aşa cum a spus şi Apache, omul nu a evoluat din maimuţă. Omul şi maimuţa au avut un strămoş comun. E o mică-mare diferenţă.

Răspuns utilizator avertizat
| HolyPotato a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Nu stiu, poate aveti dreptate tu si lolosaurus, dar inca raman la parerile mele. Fiindca daca e sa dam dreptate unei teorii la un moment dat se confrunta cu altele si vice-versa.

Răspuns utilizator avertizat
| harciog a răspuns:

In prima parte ca ca este impotriva teoriei creationiste dar, gindind un pic si patrunzind mai in adinc nu vedem decit ca cele doua teorii se impletesc in una singura.

| VladSilviu a răspuns:

Ce stramasi, ce dumnezei visati? laughing vreti sa aflati cum am aparut, pai daca va luati dupa teoria Big-Bang. cred ca aflati raspunsu, cel putin pentru mine e singura teorie care ma face sa cred ca asa neam creat. Nu-mi poti spune ca neam creat din pamant apa si alte porcarii, sau alti zei. o porcarie totala laughing
Dupa ce s-a format universu si au aparut stelele(sorii) sau format si planetele, dupa care luam spre ex. pamantul. a inceput sa prinda viata sau format celulele ARN dupa cateva sute de mii de ani. ADN, iar de acolo a fost doar o chestie de timp sa evoluam.
Suntem singuri in univers? raspuns: Cred ca ar fi o pierdere de timp si de materie pentru dumnezeu, ca sa ne faca doar pe noi happy
Desigur acum multi o sa-mi dea stupid, dar asta e, mentalitatile trebuei sa se schimbe, schimbati imaginea. hai sa fim lucizi happy

| DomineRex a răspuns:

Evolutia nu poate fi contestata, iar unii crestin incearca fara motiv sa aduca argumente de o stupiditate fara margini care sa demonstreze ca de fapt universul are doar ~6.000 de ani.
Spune cumva in biblie cum a fost creat universu? sau spune ca Dumnezeu l-a creat? iar ori cum nu aveti nici un motiv sa luati geneza literal la fel cum nu aveti nici un motiv sa luati literal versetu in care spune sa va omorati firea veche.
Sf. Augusitn spunea in secolul 5(cu ~1400 de ani inaintea teoriei evolutiei) ca nu este nici un motiv pentru care geneza trebuie luata ca atare si exista posibilitatea ca vietuitoarele sa fi evoluat printr-un proces lent si de lunga durata. Oamenii care sustin ca universul are doar ~6000 de ani nici nu merita luati in serios.

| doctorul5 a răspuns (pentru lolosaurus):

Cat de stiintifica este teoria baltoacei caldute in care cred ateii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoria evolutionista a lui Darwin este cea mai importanta teorie care a exista vreodata pentru ca explica viata, cel mai inteligent om din toate timpurile care a putut sasi imagineze o lume fara creator, cei care contesta evolutia nu au facut biologie sau au ramas repetenti cu toti suntem mamifere, avem acelasi stramos comun cu al cimpanzeilor, and ul nostru este indentic in proportie de 98 ls suta cu ai cimpanzeilor, sau gasit fosile in africa de acum milioane de ani, stiai ca corpul nostru este in proportie de 90 la suta facut din microbi? nu lut si microbi, evolutia inseamna adaptarea individului la mediu cel care se adapteaza cel bine supravetuieste sau nu totul depinde de cat de bine te adaptezi la mediu, poti sami pui intrebari daca nu team convins eu isi vin cu argumente si dovezi nu verste si amenitarea cu iadul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apache):

Dar stramosul comun era maimuta nu elefant suntem maimute de ce ne e rusine de noi?

| Bibbu explică (pentru anonim_4396):

Acu' putin timp l-am intrebat pe profu' de bio ce crede despre teoria evolutionista si mi-a raspuns sec ca daca era adevarata, de ce nu mai evolueaza si astazi? Tu ce crezi?thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bibbu):

Spune-i ca toate specile evolueaza, vezi tu o data adaptat la un mediu ce sa mai evoluezi? evolutia inseamna adaptarea la mediu atat tot intelegi iar genele sunt transmise de la mama la fica daca apar erori genetice si ajuta individul fie supravetuiesc fie mor o data cu individul acela evolutia nu-i dumnezeu sa stie ca tie isi place acea eroare reusesti sa te imperechiezi transmiti mai departe eroarea

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru akta):

Spune cel care ii crede pe cei ce spun ca au cercetat.