| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti?

Statia metro L'ENFANT PLAZA din Washington, DC, (vezi foto) intr-o zi friguroasa, pe 12 ianuarie 2007. Un om cu o vioara a cantat sase piese de Bach timp de 45 de minute. In timpul acesta aproximativ 2000 de oameni au trecut prin acea statie, majoritatea in drum spre serviciu. Dupa vreo trei minute un om intre doua varste l-a observat si s-a oprit sa-l asculte pentru cateva secunde, apoi a grabit pasul, manat probabil de programul sau strict.

4 minute mai tarziu:

Violonistul a primit primul sau dolar, o femeie i l-a aruncat in palarie fara sa se opreasca.

6 minute:

Un tanar se reazema de perete ca sa-l asculte, dupa care se uita la ceas si pleaca in trap usor spre peron.

10 minute:

Un copil de 3 ani se opreste in fata muzicianului dar maica-sa il trage grabita de hainuta. Copilul se mai opreste odata sa-l priveasca pe violonist dar maica-sa il impinge nervoasa inainte, asa ca cei doi se misca, el intorcand capul din cand in cand. Lucrul asta se repeta cu mai multi copii, iar parintii ii imping de la spate, grabiti sa ajunga la treburile lor.

45 minute:

Muzicantul a cantat in continuare. Numai sase oameni s-au oprit sa-l asculte pentru cateva momente. Circa 20 au aruncat niste bani.
Omul a colectat in total $32.

Dupa o ora:

El a terminat de cantat si s-a lasat tacerea. Nimeni nu l-a observat, nimeni nu l-a aplaudat... Nimeni n-a remarcat, dar acesta era Joshua Bell, unul dintre cei mai buni muzicieni ai lumii. El a interpretat cateva din cele mai dificile piese scrise vreodata, pe o vioara estimata la $3, 5 milioane. Cu cateva zile inainte, umpluse o sala de concerte din Boston. Valoarea medie a biletelor $100. Povestea este adevarata. Concertul din statia de metro, a fost organizat de catre Washington Post ca un experiment social
asupra perceptiei, gustului si prioritatilor oamenilor.

Problemele care s-au pus:

*Intr-un loc public, la o ora nepotrivita, santem in stare sa percepem frumusetea?
*Ne oprim s-o admiram?
*Putem, oare, sa recunoastem talentul intr-un context neasteptat?

O concluzie posibila in urma acestui experiment, ar fi aceasta:

Daca nu avem cateva momente sa-l ascultam pe unul dintre cei mai buni solisti ai lumii cantand cea mai buna muzica scrisa vreodata pe unul din cele mai bune instrumente facute vreodata, oare de cat de multe alte lucruri minunate ne lipsim in existenta noastra?

Nonvaloarea stapaneste astazi lumea!
Sursa:facebook, crestinortodox.ro

Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| DigiMind a răspuns:

Cand ceva suna bine urechilor mele, ascult. Cand ceva este placut ochilor mei, privesc. Cand ceva imi aduce zambetul/rasetul pe buze, ma bucur.
Bucuria poate veni dintr-o melodie interpretata la un pian facut din sticle de bere, sau dintr-una iesita din ciocanirea unui copac cu stiloul.
Este adevarat faptul ca viata din ziua noastra se deruleaza in "high speed", ca informatie cat si ca reactie.
Inchipuie-ti faptul ca J. Bell ar fi interpretat o singura arie, dintr-o piesa extraordinara, undeva, langa domeniul unui om lipsit de grijile cotidiene... Acel om, ar fi apreciat cu siguranta acordurile lansate in eter. Cel putin, ar fi avut timp s-o facawinking Ceea ce nu se poate spune despre cei care muncesc de le sar capacele 24/7winking dar iubesc muzica buna happy

37 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Experiment facut dea-n-sulea, la metrou circula oameni cu tinte precise unii mai grabiti ca altii si nu au timp de frecat menta, sa treaca metroul si el sa stea ca ii canta bulea indiferent ce. Ma mir ca nu a facut experimentul la otelarie sa opreasca mucitori focul sa asculte Bach. Daca experimentul era facut intr-un parc unde lumea freaca menta era altceva.

| AvalohAlyn explică:

Ema,nu o baga in seama pe Hombre, nu stie nici ce zice, nici ce face, ea a aparut la intamplare si traieste dintr-o eroare(dupa ea)Trist.Si cine zicea ca ateii nu fac batjocura sau ca sunt pasnici? HA!

| harciog a răspuns:

Placerea loveste pe fiecare in acelasi mod dar, din pacate, se naste din motive diferite pentru fiecare.In cazul de fata omul foloseste transportul in comun avind treaba si nicidecum nu este in plimbare de placere.Fiecare simtind ca timpul, care de cele mai multe ori inseamna bani, inseamna existenta, le expira, nu cred ca au avut nici cea mai mica intentie de a se opri chiar si loviti in plin de placere.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca esti convins de faptul ca 3/4 dintre cei care au trecut pe acolo nu ar fi fost capabili nici macar sa faca diferenta intre Bach si ragetul unui magar, necum sa mai si "prinda" sunetul unei viori (probabil) Stradivarius.
In afara de asta, in general, cei care merg cu metroul nu prea au bani in plus. Cei care ar avea bani nu merg cu metroul.
Pacat!
Imi amintesc de ora pe care am petrecut-o la metrou, la Universitate, intr-o vara, ascultand un grup de tineri care interpretau tot muzica clasica. Sa stii ca romanii au fost mult mai darnici.

| king4aday a răspuns:

Pai, eu am un raspuns scurt pe tema asta: Gangnam Style. Daca canta PSY acolo, sunt convins ca iesea un chef de nu-i mai interesa daca intarziau. Cum a mai spus cineva mai sus, sunt foarte putini care apreciaza arta adevarata si raman inchisi in lumea lor.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Pai in statia de metrou si-au gasit si astia sa faca experimentul? Omul este nevoit sa piarda metroul, pentru a-l asculta pe violonist? Nu e un loc bun, trebuia in alta parte facut experimentul.

| Wøodenpints a răspuns:

MAjoritatea oamenilor care se duc la astfel de evenimente sunt doar nişte snobi cu nasul pe sus pentru care dă bine la imagine să fie văzuţi în astfel de locuri. Extrem de puţini chiar apreciază ceea ce se întâmpla acolo, însă cel mai probabil multa lume preferă să stea acasă decât să se afle înconjurati de oameni de nimic ce trag băşini pe sub blana de nurcă.

| AvalohAlyn explică (pentru Wøodenpints):

Tu nu apreciezi valoarea? Nu apreciezi talentul sau frumosul? Arta?

| Wøodenpints a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu apreciez multe chestii, dar chestiile ăstea sunt destul de diferite faţă de ce numesc unii vaoare, talent, frumos sau artă.
Apreciez doar acolo unde văd eu că există talent, frumos sau artă. Iar acolo unde văd eu că există asta, puţină lume mai vede acelaşi lucru ca să pot ridica acel eva la rang de artă.
Şi desigur, ceea ce multă lume consideră frumos sau artă, eu consider o flegmă în praf.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un singur cuvant : incultura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine s-a oprit, fie si pentru un minut, cred ca si-a dat seama cine este si ce anume canta. Asta este parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

raised eyebrows adica nea capra? in afara de politica si istorie (si putina economie) ce stii tu mai mult decat mine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah, si aveam de gand sa-ti spun daca insiri aici lucruri care eu habar nu aveam de ele si imi vor fi folositoare, deveneam fanul tau, incepeam sa-ti citesc raspunsurile... nimeni nu ar fi fost atat de norocos pe TPU si i s-a mai dat o sansa de genul sa aiba privilegiul sa ma aiba pe mine Maui ca fanul sau numarul 1.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-s tare in clanta, ca nu-s tzata. Spun ce am de spus, ce ma depaseste, ocolesc sau tac si invat. N-am orgoliu prostesc in mine.
Prin cateva tari am naufragiat.
Dar eu am fost semi-serioasa mai sus cu reply-ul ala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma mai tachinezi mult? o faci pe Ema geloasa si caprele voastre, ciobane.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai, de ce ma bagati la mijloc?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

La mijloc esti cand se face un menage a trois. Du-l la biserica, pare se ca a intrat diavolul in el.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

A intrat un diavol si jumatate de molan trasnet, unde esti Emaaaa sa te mantui?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Ai gresit user-ul, iar. Oricum, intr-o zi am sa ma imbat de nu mai stiu cum ma cheama si am sa-mi fac un cont pe TPU special sa ma razbun pe tine.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Tacios mai ca am gresit intentionat, vroiam sa vad daca Ema sta la pândă.laughing

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand duc munca de lamurire cu el si deocamdata, nimic!

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Las' ca o sa iti dau ignore, ca sa nu iti mai vad raspunsurile!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Asa sa faci, doar esti o buna crestina care se respecta. Oricum voi indoctrinatii aveti treaba cu duhurile nu cu pamantenii.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Noi da, dar tu ce ai cu persoana mea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*figurantoooo! ca nu-i verb.
Orice ar fi sa-i placa lui Ema, tu esti oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol, esti drogat? ori ai gresit userul, ori chiar esti drogat acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai, nu mi-e greu sa bombardez orice om de aici, daca mi se scoala si mie, numai de bine ar fi pe aici. Mie chiar imi place sa fiu impotriva astora mai in varsta fata de mine, ca se strange prea multa matreata pe voi si trebuie sa mai fiti scuturati din cand in cand. Da' te asigur ca ai gresit omul, tarfule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Injuraturile mi se par de prost gust, m-ai vazut sa injur lumea pe aici si sa-i bag intre carpatii mamelor lor? nu prea cred. Si mama a intrat la apa... sunt mai mare decat ea deja la inaltime, nu incap.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Editat editaaat foarte editaaaaat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vroiam sa-ti raspund ca esti prea sprituit (si presupun ca ai spus adevarul) acum pentru TPU. Dar sunt junioara si nu primesti mesaje de la juniori, probabil te violeaza literar trollii pe privat de ai pus si tu optiunea aia, asta ti-am zis mai sus unde am editat, ca nu pot sa-ti raspund la mesaj.
Daca nu esti beat intr-adevar, e foarte penibil sa faci o chestie personala publica despre pretenasul tau, si mai ales, sa nu-l cunosti atat de bine, incat sa-l confunzi cu o fata si mai spui ca-ti permiti glume cu el. Te-ai dat dracului cu reply-ul asta. Ai sters reply-urile de mai sus, ca sa para ca eu am incercat sa incep vreo "cearta" pe aici, desi nimeni nu-i atat de prost sa traga o astfel de concluzie doar din cele scrise de tine in reply-ul asta la care iti raspund acum. Si te agiti singur pe aici, ca nu te-a jignit nimeni. Da' partea tare, este ca mai sus spui ca mi-a murit mama si mai jos spui ca m-ai confundat cu cineva, deci hotaraste-te sunt marinarul, sau nu? m-ai jignit ca m-ai confundat tocmai cu poneiul.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Departe de mine gandul cu stersul intrebarilor de a lăsa impresia ca tu provoci cearta, pur si simplu am vrut sa inchei discutia ca si cum nu a avut loc, nu ma tin niciodata de cacaturi de genul acesta pe aici, ce mie in gusa si dupa usa, dar cand am citit asta,"Da' te asigur ca ai gresit omul, tarfule" mi-a sarit tandara si am crezut ca chiar am gresit userul ( dar chestiunea cu mama ta era iarasi un indiciu ca esti marinaru') si mi-am zis ca e mai bine ca discutia sa fie stearsa pana imi lamuresc dilema.
" Da' partea tare, este ca mai sus spui ca mi-a murit mama si mai jos spui ca m-ai confundat cu cineva, deci hotaraste-te sunt marinarul, sau nu? m-ai jignit ca m-ai confundat tocmai cu poneiul."
Ce tie greu sa intelegi jucam la doua capete pentru a fi sigur in final care e aderatul user.Atat. Asa ca o las balta ca am treaba cu niste vinoase.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar pentru asta nu te uit.
" Da' te asigur ca ai gresit omul, tarfule."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Nici eu nu uit "curveto"

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha, i-am spus asta pesonajului imaginar, cel real e barbat.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Ar fi culmea sa o tin asa aproape un an de zile pe TPU. Nu esti singurul care ma face barbat, mai grav, unii ma faceau chiar si bosorog, doar pentru ca nu sunt ca toate fetele, adica pudica. De parca un barbat ar avea de castigat ceva daca face asta pe aici... sunt alte modalitati si motive prin care un barbat s-ar preface intr-o fata, pe un site ca asta. Sau sa inteleg ca acum incerci sa afli daca am puta sau pasarica.

| marinelmomoratoiu a răspuns:

DA funda! Ms :*

| AvalohAlyn explică (pentru marinelmomoratoiu):

Imi pare rau dar nu pot acorda funda pentru raspunsul tau fiindca nu inseamna nimic.Ce raspuns este asta? DA! Pun pariu ca nici nu ai citit tot.De ce e goana asta dupa funde? Cu ce te incalzeste? E rusinos.Numai bine