| LisaZafre a întrebat:

Ce pot face cu facultatea de filozofie si stiinte social politice? E de viitor? Cam ce profesii mai bine platite se gasesc pe aceste domenii?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Politician de cariera (daca ai si coturile si limba antrenata corespunzator).

| Adry05 a răspuns:

Aha, cea mai de viitor filosofia, nici nu stiu cum o sa poti alege dintre miile de domenii unde poti lucra cu ea

| LisaZafre explică (pentru Adry05):

Intrebarea a fost pusa la modul serios. Daca voiam sarcasm probabil mentionam dar mersi oricum.

| Adry05 a răspuns (pentru LisaZafre):

Asa, si nu ti-ai dat seama din sarcasmul ala ce am vrut sa spun? Ti-am raspuns la intrebare da in alt mod, pare rau ca n-am zis ca la prosti " nu, nu e de viitor cauta-ti alta"

| Bondarel99 a răspuns:

Din păcate, in România nu poți face nimic. In străinătate ai fi putut avea o cariera de succes in învățământ, poți și in România sa fii profesor dar trebuie sa ai niște nervi de oțel laughing și alte surse de venit bineînțeles, ca nu poți sa traiesti din asta...

Iar treaba cu științele politice e inutila. Gândește-te ca cei care lucrează in politica nu au făcut facultatea asta, au făcut cu totul și cu totul altceva. Nici măcar nu îți cere nimeni vreo facultate ca sa lucrezi in politica, trebuie doar sa te ducă mintea.

Dacă vrei sa ai un job din care sa și supravietuiesti in România îți recomand altceva, poate ceva pe științe exacte.

| doctorandus a răspuns:

Daca ai noroc, orice facultate e buna. Daca n-ai noroc, niciuna nu e buna, mori de foame cu diploma de jurist, medic sau inginer softist in buzunar.

| Donsavas a răspuns:

Decat sa studiezi filosofia, care e o non stiinta după părerea mea, mai bine studiezi fizica sau biochimia. Cat despre sociologie sau politica, rămâi pe limbi străine sau afaceri. Cu cele din urmă mai faci ceva acum, poate si mai tarziu.

| Nilsson a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci cu filozofia, cel mult poti sa ajungi profesor.
In politica daca n-ai relatii n-ai nicio sansa, iar eu n-as vota un filosof ci un specialist intr-un domeniu concret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În cel mai bun caz profesezi în jurnalism.
Ca fapt divers, purtătoarea de cuvânt a lui Iohannis a făcut filozofie.

| gratargratar a răspuns:

Nu conteza daca o facultate este sau nu de viitor. Fa ce iti place.