| MihaelaC1 a întrebat:

Ce reprezinta semnul pacii afisat de hippies?

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De reprezentat reprezintă exact ce-i zice numele, pace!
Însă mie mi se pare o caricatură după sigla mercedes laughing.
Desigur, mai există şi explicaţiile tripat-creştinopate cu cruci întoarse şi frânte în cercuri magice.
Şi totuşi, probabilitatea ca un eveniment sau o mişcare să aibă explicaţii fantasmagorico-magice în dauna unor explicaţii raţionale şi simple este redusă.

| danut a răspuns:

In simbolistica de specialitate este un semn vrajitoresc si nici decum pace.

| NoChanceForUs a răspuns:

Dacă e semnu păcii ce mama lui crezi că vrea să însemne? Noo, tu ești o altă dovadă vie că războiul trebuie să se extindă!

| MadnessCaffe a răspuns:

Din ce am citit, unii spun ca "semnul pacii" reprezinta o cruce cu bratele taiate si prinsa intr-un cerc.

Era mult mai complicata explicatia, dar ce am zis e mai pe scurt, ca nu stiu sa ti-o zic toata.

Nu asa cred eu, dar asa am citit happy

| Romanian a răspuns:

Acel asa-zis "semn al pacii" reprezinta o cruce intoarsa, cu bratele frante, inscrisa intr-un cerc perfect.Crede-ma,cei ce se ocupa cu studierea teologica a simbolurilor moderne iti pot afirma acest lucru.Iar hipiotii habar nu au despre pace, sau cum se poate obtine o astfel de pace, precum si cine sunt aceia ce nu doresc pacea.Nu sunt majoritatea decat niste pocaiti, aici, pe pamanturile vestice ale Europei.

| wendy434 a răspuns:

Se cheama "semnul pacii"ce crezi ca vrea saracul sa insemne?

| wendy434 a răspuns:

Pace fraierilor laughing

| wendy434 a răspuns:

Din moment ce se cheama semnul paci ce draq vrei femeie sa insemne? o iei si tu pe aratura ca Marioara?thinkingstraight face

| campanario a răspuns:

Eu te intreb altceva. Tu stii ce's aia hippie's? happy

| BonnieBonish16 a răspuns:

Pace omulerolling on the floor

| SiLvEr1337 a răspuns:

Vor sa se ia la bataie si nu stiu cum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce reprezinta semnul pacii?laughinglaughing
Semnul pacii.

| PukkyyyPu a răspuns:

Pace,armonie,intelegere funda:Xplz