| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce se afla dincolo de Univers? Mereu m-am intrebat daca nu cumva exista viata dincolo de univers, Practic fiecare fiinta isi vede propriul univers infinit, uite de exemplu pestii care traiesc in fundul oceanului, probabil ca nici nu stiu ce-i aceia terra sau pamant si vad interiorul oceanul ca pe un infinit fara iesire.Noi fiind oameni, suntem si noi inteligenti in mediul nostru si descoperim si cautam lucruri noi, dar totusi suntem la fel de prosti ca pestii si limitati in mediul nostru incat nu avem habar daca universul e infinit sau nu, sau daca nu cumva exista un capat al acestui univers, cu o iesire spre alta lume (ca si iesirea din ocean pe uscat)

Ce dovezi stiintifice cunoasteti, care sa arate faptul ca ar exista viata dincolo de hotarele universului, si ce parere aveti voi, exista viata dincolo de acest univers pe care noi oamenii il vedem precum pestii, un interior de ocean imens si fara infinit?

Si inca ceva, oceanele in general sunt in extindere(expansiune), sau in scadere?

Răspuns Câştigător
| drutzix a răspuns:

Universul prin definitie cuprinde tot ce exista. Sa intrebi ce e dincolo de univers e un nonsens.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa fie ceva dincolo de acest univers.
Sunt multe teorii referitoare la asta.(poti sa te uiti pe national geografic, sau la emisiunea aia Cosmos a spacetime odyssey).
Deocamdata, societatea noastra nu a evoluat suficient de mult incat sa ne poate raspunde la aceste intrebari.
App:
De ce faci pestii prosti?laughing ei nu au nici o vina ca nu au ratiune.

| 6684464 a răspuns:

Dumnezeu. laughing
De acord cu drutzix.
Felicitari ca ti-ai dat seama singur de ce ai scris acolo.
Nu poti fabrica ceva din nimic, nu? Si nimic nu dispare, corect? Deci suntem intr-o continua schimbareee.
O intrebare buna ar fi... ce este spatiul in care isi fac loc planetele, stelele, quasarii, "gaurile negre", etc. smug

| MNKsS a răspuns:

Despre chestia cu oceanele iti pot spune ca Oceanul Pacific scade si Oceanul Atlantic creste, datorita miscarii (lente) a placilor tectonice inspre exterior...Practic, in zeci de milioane de ani, Oceanul Pacific nu va mai exista si Oceanul Atlantic se va uni cu celelalte Oceane si vor forma un sngur ocean.