| tigtrfgfcyhf6yf6 a întrebat:

Ce se intampla daca bagi un pix in priza? Dar daca e in acelasi timp ud? Intreb doar de curiozitate nu ca as vrea sa incerc.

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Omori şi ultimul neuron obosit.

| Angel0 a răspuns:

Nimic.
Trebuie sa ai un pix special ca sa poti atinge contactele din interiorul unei prize comune de apartament.
Daca incerci cu un cui ai mai multe sanse sa se intample ceva.
Daca priza are protectie pentru copii sau pentru prosti iar nu se intampla nimic.
Daca nimeresti nulul nu se intampla nimic.
Daca nimeresti faza si esti izolat fata de pamant iar nu se intampla nimic.
Daca ai montat releu diferential in tablou si curentul care trece prin tine depaseste 30mA declanseaza si se intrerupe curentul.
Daca chiar vrei sa ajungi pe lumea cealalta trebuie sa stii putina electrotehnica. rolling on the floor

| darrio2007 a răspuns:

Daca este de plastic nu se intampla nimic. Daca este ud sunt de acord cu robijam.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Acolo,intr-o gaurica ai un nul, care nu curenteaza.In cealalta ai faza, cu care, daca intri in contact prin ceva care conduce cur.el.te v-a soca brusc.Nu mortal, daca nu suferi cu inima.Ca sa afli,,gaurica norocoasa,, baga in gaurele, pe rand, un creion de control pentru tensiune. Unde e faza, se va aprinde beculetul.Atingerea ambelor, in acelasi timp poate fi mortala...

| suffarstar a răspuns:

Chiar daca e ud, apa pura nu conduce curentul, dar nu incerca cu cea de la robinet, contine clor si s-ar putea sa te duci. Daca e uscat nu se intampla nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e din plastic, nu prea conteaza.
Dar poate face condens cat timp il porti in buzunar si atunci te poate scutura un pic, dar conteaza si rezistenta electrica a corpului tau, care e pe la 1000 de ohmi.

| robijam a răspuns:

Te curentezi ce poti pati? Te faci gratar + primesti freza de rocker rolling on the floor.

| PanteraNeagra1999 a răspuns:

Ce poate sa se intample?
Curenteaza puppy dog eyes

| GrimReapper a răspuns:

Te curentezi deoarece desi plasticul nu cvonduce curentul apa da si fiind un, pixul curenteaza dar nu piscatura ci curentare adevarata.