| agent007madutzu a întrebat:

Ce se intampla daca leg un intrerupator in paralel cu un bec si apoi il inchid, becul mai lumineaza?

8 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dacă ai siguranţe " sănătoase " o să ai parte de un foc de artificii gratis. Numai să nu vină peste tine tipii de la Porţile de Fier.

| MMihai a răspuns:

Tu ești un copil, care nu este la liceu.
Ai pus o serie de întrebări legate de fizică, capitolul electricitate și sub-capitolul electrostatică.
Sunt la bibliotecile orașelor mari cursuri de fizică generală, la care poți avea acces și tu la sala de lectură.
Deci agent 007 madutzu se îmbracă frumos și merge la bibliotecă și caută un curs de fizică generală ( în 2-3 volume sau mai multe ), caută capitolul electricitate și sub-capitolul electrostatică, și citește cam 10-15 pagini și află astfel răspunsuri și la întrebări pe care nu le-a pus despre subiectul respectiv.
Întrebarea asta are răspuns la sub-capitolul electrocinetică, și este sub-capitolul următor, care poate avea mai multe pagini dar pentru că agent 007 madutzu, este încă în vacanță are timp să citească și acest capitol.
De învățat, se învață din cărți, agent 007 madutzu, și nu din auzite, de pe net.

| MMihai a răspuns:

Un circuit electric are o sursă, niște conductori și alte elemente, becuri, rezistențe șamd.
Răspunsul la întrebarea pusă de tine îl găsești în sub-capitolul de electrocinetică.

| WR104 a răspuns:

Sigur ca nu.

| maiAm8conturi a răspuns:

Da lumineaza, arcul electric produs la un scurtcircuit e destul de puternic, dar dureaza putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti bubuie intrerupatorul in mecla si siguranta in tablou, pen-ca faci scurtcircuit, asta se intampla...

| passarisMB a răspuns:

Nu.pentru ca se intrerupe curentul spre bec. funda!?

| thebeggar a răspuns:

O(h)mule! daca i-ti place sa schimbi sigurante, poti sa faci si experienta asta, sau daca-ti place mirosu' de plastic ars...