| Billy9999 a întrebat:

Salut! Ma lovesc de urmatoarea problema: am un intrerupator dublu care actioneaza becul de la baie si cel de la debara, cand apas clapeta de la debara, se aprinde becul si functioneaza perfect, in schimb cand apas clapeta becului de la baie, sare siguranta generala (se intampla doar cu becul de la baie), am incercat sa schimb intrerupatorul, fasungul si becul dar patesc aceeasi problema, dupa cum am gandit-o eu, cred ca este de vina circuitul de la intrerupator la bec dar totusi as dori niste solutii si pareri de la cineva mai experimentat, multumesc.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

"cred ca este de vina circuitul"
da, e un circuit devina, dar nu ala din intrerupator ci ala de la tine dintre urechi
NU te descurci, CHIAMA UN ELECTRICIAN
e clar ca apesi pe intrerupator si face scurt, deci ai legat firele aiurea

| Billy9999 explică (pentru Zuzu1991):

Daca vrei sa stii, legaturile erau deja facute, eu n-am pus mana pe nici un cablu, dar acum cateva zile m-am trezit ca mi-a sarit siguranta cand am aprins becul de la baie iar eu abia dupa am schimbat intrerupatorul, legand firele exact asa cum erau, deci nu judeca aiurea.

| Billy9999 explică (pentru Zuzu1991):

Plus ca hai s-o gandim logic, fiind intrerupator dublu actioneaza doua becuri, da? Daca eu legam ceva prost la intrerupator, faceau scurt amandoua dar face doar cel de la baie, nu am chef de comentarii aiurea, caut solutii, daca esti doar sa critici nestiind situatia, eu zic sa eviti.

| Cksihja a răspuns:

E o problemă des întâlnită mai ales în mediile umede, apa pătrunde și face scurtcircuit. Oricum la mine a luat foc becul și aproape că a explodat deci nu-i de joacă. Becul de la baie trebuie protejat și firele cel mai probabil schimbate, dacă găsești un cablu topit sau ars înseamnă că aia a fost problema.