| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate spune despre un colectionar? Exista trasaturi de caracter specifice tuturor colectionarilor? Care sunt acelea?

5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Colectionerii sunt de multiple feluri, ei colectioneaza obiecte de acelasi fel, pe care le ordoneaza dupa anumite criterii. Unii colectioneaza tablouri, altii timbre, altii diverse amintiri (scrisori, vederi felicitari, micile cadouri primite), altii servetele, altii pantofi, imbracaminte etc. Fiecare dintre acestia au un numitor comun si anume acela al unui hobi si nu a unei fobii, asa cum a fost denumita in unul din raspunsuri.
Daca ar fi fobie, ar strange pana la refuz alimente pentru a nu muri de foame, ori diverse lucruri pentru ca, in caz de criza, sa le poata valorifica, dar marii colectionari nu au in vedere acest lucru, ei sunt pasionati de arta, de istorie, de tehnica, pentru ca sunt si colectionari de obiecte antice sau arhaice, unii fac colectii numismatice, pentru a prinde "istoria", evolutia in domeniul monetar de a lungul timpului.
Deci pasiunea ar fi una dintre trasaturile comune si care este urmata de stabilirea unui criteriu de valori pentru care lupta si pe care-l realizaza. Apoi, urmeaza bucuria de a admira obiectele cuprinse in colectie, sau in cazul celor care colectioneaza carti in biblioteca, de a le citi sau reciti pe cele care i-au impresionat cel mai mult. Pentru altii este o terapie ocupationala pentru ca, nu pot sa se ocupe de alte activitati, cum ar fi persoanele care sunt indisponibilizate din cauza unor afectiuni locomotorii si care au colectii de numismatica, pe care le ordoneaza dupa vechime, modelele cuprinse in colectie, diferite tematici si acest lucru ii fac sa se simta utili.
Colectionarii sunt in general mai meticulosi decat restul oamenilor in general, pentru ca ei se pot apleca pana la cele mai mici detalii si au o rabdare (care de asemenea este o trasatura specifica colectionarilor) care-i determina sa stea ore in sir "pierduti " in lumea lor, ocupandu-se de ceea ce ii pasioneaza
Cred ca am raspuns la intrebare, insa desigur ca, mai sunt multe alte lucruri care s-ar putea spune despre oamenii care colectioneaza, care ne fac vie "istoria", timpul trecut cuprins in faptele oamenilor care s-au ocupat de crearea acelor lucruri cuprinse in colectie, si care ne pot transpune in etapa respectiva si chiar in conceptul oamenilor care au trait in vechime sau intr-o epoca apropiata de a noastra. Ei scriu istorie intr-o forma aleasa. Pentru a fi colectionar insa ai nevoie de bani multi si de aceea sunt inca mai putini colectionari decat cei care ar vrea sa devina si nu pot pentru ca, nu-si permit acest lucru din punct de vedere material.

| selef a răspuns:

Fobia de a strange.

| sese a răspuns:

Fobie =frica Selef
Pasiune ar fi mai aproape.Colectioarii in genere sunt pasionati si extrem de tenaci. Ceea ce trebuie sa recunoastem nu-i rau de loc.

prfml
| prfml a răspuns:

Eu sunt colectionar. Asta o fac din placerea de a-mi aduce aminte de acele timpuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca fiecare om colectioneaza ceva in viata. Poate, uneori, fara sa-si dea seama. Eu strang bijuterii. Sunt pasionata.