| Danutza23032003 a întrebat:

Ce se va intimpla daca se va mari viteza de miscare a Pamintului in jurul axei sale? FUNDAA

Răspuns Câştigător
| Eressme a răspuns:

Pamintul nu va mai face o rotatie in jurul axei sale in 23 h 56 min, prin urmare ziua solara nu va fi de 24 de ore, Ziua si noaptea vor fi mai scurte

5 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Zilele ar fi mai scurte, deci ar fi mai multe zile intr-un an.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru sublime89):

Nu ar fi mai multe, s-ar recalcula si vor fi tot 365, asta daca vor sa fie tot 365 sau mai multe.
unitatile de masura ale timpului sunt inventate de om
nu conteaza viteza, conteaza cum contorizeaza omul
da-mi un pupic

| sublime89 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Un an inseamna o rotatie a Pamantului in jurul Soarelui, iar daca viteza de rotatie in jurul axei ar fi mai mare, atunci zilele ar fi automat mai multe intr-un an.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se va mari axa sa conform vitezei obtinute.

| a3e6u9 a răspuns:

Evident, zilele ar fi mai scurte.

Bănuiesc că dacă s-ar mări viteza de rotație în jurul axei sale, ar deveni ceva mai bombat la ecuator și forța centrifugă datorată vitezei mai mari ar face ca obiectele să pară puțin mai ușoare, fiindcă se opune forței gravitaționale.

Părerea mea e că cel mai important lucru ar fi creșterea efectului Coriolis, care ar duce la furtuni și vânturi mai puternice și dezechilibre climatice.

Totuși, tendința e să scadă viteza de rotație în jurul axei sale, în principal din cauza mareelor.