| anonim_4396 a întrebat:

Ce simbolizeaza voalul miresei?

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Diafanitatea, inocenta, ascunderea misterului, fastul, pentru ca in ziua nuntii mireasa dobandeste atributele regalitatii, dovada si coronita cu straluciri de argint. Mira

| funnymantm a răspuns:

Puritate (sincer habar n-am dar mi-a zis un prieten acum)

| funnymantm a răspuns:

That's some cool stuff big grin

| Sara a răspuns:

Puritatea ei inainte de casatorie, ca si palaria de altfel. e doar un simbol, cu care trebuie sa intrii in biserica. capul acoperit reprezinta piosenia noastra catre Dumnezeu.

| NimeniCuActe a răspuns:

Voalul miresei nu este numai un accesoriu menit sa completeze tinuta de nunta. Voalul o protejeaza pe acesta de spiritele rele si de invidia unor invitati. In urma cu cateva secole, cand casatoriile erau aranjate de catre parintii mirilor, mireasa isi putea descoperi fata abia dupa slujba religioasa, cand deveneau sot si sotie. (http://www.mayra.ro/......unta.html)

Voalul este este cel care protejeaza privirea miresei de imaginea altor mirese din jurul sau. Tot voalul aduce si o nota de mister si eleganta atitudinii miresei. Cati dintre noi si-ar putea imagina o mireasa fara voal? Dar radacinile acestui obicei de a purta voal nu sunt deloc placute. Voalul isi are originea in perioada in care casatoriile erau aranjate. Se pare ca menirea sa era sa acopere fata viitoarei sotii, pana cand cununia era incheiata, si deci era prea tarziu pentru mire sa se mai razgandeasca si sa refuze casatoria. (http://nuntadevis.info/? p=7)

La origini, voalul miresei prins in parul acesteia avea scopul de a-i acoperi fata ferindu-o de vederea altei mirese, lucru care se spune ca aduce ghinion. Dar in zilele noastre, voalul este prins in coc, doar la spate si are rol strict estetic. (http://www.grace.ro/articol/print/1520/Traditii-noi-de-nunta.html)

| NimeniCuActe a răspuns:

Just need to google & some pacience... 10x dude happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voalul miresei reprezinta cinstea si inocenta ei de fecioara.cand i se ridica voalul in biserica ea este incoronata imparateasa alaturi de mirele ei, si devine un singur trup cu acesta, deci sotie. el este puterea si ea va fi mangaierea in noua familie.si vor trai fericiti pana moartea Ii va uni In vesnicie.

| cos_6684 a răspuns:

Eu gandesc ca voalul care cade peste chipul miresei este mana lui Dumnezeu, ea fiind protejata si binecuvantata. Cand voalul se ridica inseamna ca Dumnezeu doreste sa vada acel cuplu impreuna si ca inca o data are loc binecuvantarea. Mireasa se afla ca intr-un glob de cristalhappy