| alexandraalis a întrebat:

BUNA ZIUA
Va rog spuneti-mi ce trebuie sa plateasca nasii la nunta?
Daca ati fost nasii la nunta anul acesta va rog spuneti-mi cum ati procedat voi si cat va costat totul.
Eu am aflat urmatoarele:
Nasii la nunta cumpara:
- lumanarile de cununie
- buchetele miresei
- floarea ginerelui
- turta miresei
iar pentru "gatitul miresei":
- voalul
- diadema/floarea pentru par
- cercei si colier(bijuteriile)
- plateste machiajul si coafura miresei
- palarie/batic
in rest:
- plateste taxa la biserica pentru cununia civila
- plateste rascumpararea miresei inainte de miezul noptii

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Depinde de zona si traditie,aici in ardeal nu i chiar asa cum ai enumerat tu,difera mult...mie nasii nu mi au platit coafatu, buchetu, florile din piept si asa mai departe.

| symonykaa a răspuns:

Bună!
Din ceea ce știu eu( nu sunt casatorita), lista ta este corecta cu excepția diademei, machiajului miresei, răscumpărarea miresei. Clar răscumpărarea se plătește de mire dacă își vrea mireasa înapoi și cu siguranță nu este obligația nimănui altcuiva!
Poate celelalte sunt opționale.
Taxa de la Biserica în general da, o plătesc nașii dar sunt și miri care nu doresc sa accepte lucrul asta și plătesc ei, trebuie sa discutați cu mirii. De taxa de la cununia civila nu știu... dar în rest da, nașii plătesc voalul, bijuteriile, buchetele, lumânările.