| Mada_9957 a întrebat:

Ce stiti despre exorcizari? ati luat parte la un asemenea fenomen? am citit cate ceva despre exorcizar dar oamenii se feresc sa povesteasca ce li se intamplahappy, poate aflam mai multe impreuna

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

N-am fost niciodată la o exorcizare deci nu pot să spune dacă sunt reale sau nu deși eu sunt aproape sigură că nu sunt reale. Oricum al o mânăstire din zonă se fac exorcizări în fiecare vineri, cred că odată o să mă duc de curiozitate și atunci o să pot să-ți răspund concret.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Exorcizarea este un ritual practicat de Biserică, mai precis de un preot, în cazul în care un om este considerat posedat de Diavol sau de o oarecare fortă neortodoxă. Din câte ştiu, este o practică destul de violentă, în care sunt spuse rugăciuni menite să alunge sursa posedării.
Nu am participat la un asemena fenomen niciodată, întrucât în România nu au existat foarte multe astfel de cazuri, însă am mai văzut prin filme.
Totuşi, eu nu sunt de părere că exorcizarea presupune chiar lucrurile pe care le-am scris mai sus. Uneori este vorba de o boală, de o nebunie sau afecţiune psihică perfect explicată în mod ştiinţific, dar care de unii sceptici este considerată posedare, ei recurgând la astfel de metode pentru a-l vindeca pe bolnav.

| AlxMro a răspuns:

Un prieten de-al meu, care este la teologie mi-a povestit ca a vazut o exorcizare la o manastire. Spunea ca 10 oameni de abia ce o tineau pe femeia posedata.

| ReiVaN a răspuns:

Salut.
ai pus o intrebare destu de ciudata dar in fine.
Poti sa aflii mai multe despre exorcizarii din filmul The Rite ( ritualul) daca gasestii varianta in blu-ray ai acolo niste bonusuri constand in exorcizari reale.
Prin America sunt multi "exorcizatori" de fapt eu cred ca toti preotii sunt.in fine e un ritual foarte secret si de obicei celor exorcizati nu li se dau numele...
e un video pe youtube cu exorcisarea in poze a unei tantii se vede difereta dintre cum arata inainte si cum arata dupa se s-a terminat exorcisarea ( mi se parea ca dupa ce a fost exorcisata a murit).

| Nordic a răspuns:

@Hirako, cum s spui ca exorcizarea e o prostie? Cum poti spune ca e o prostie si o vrajeala cand vezi o batrana posedata si n-o pot tine 3 barbati zdraveni. Si cum se face ca in tipm ce reotul face exorcizarea, posedatul face ca toti dracii? De ce nu face asa si cand citeste "Capra cu 3 iezi"? Si cum se face ca dupa ce termina preotul exorcizarea demonizatul isi revine la normal? Si ca raspuns la intrebarea pusa: Da, asa ceva chiar se intampla. E evident nu? Cum am spus si mai sus. Un bolnav mintal nu face urat cand preotul citeste moliftele Sf. Vasile. Insa un demonizat face ca toti dracii.

| Hirako a răspuns:

Exorcizari.Pai va fi greu de explicat.Acum multi, multi ani, cand nu se cunosteau psihiatrii si psihologi, cand un om suferea de o boala psihica ( schizofrenia de exemplu ) era considerat posedat de demon si "exorcizat".Ei bine, nu se intampla mare lucru, pentru ca, logic, asta e o prostie.Dar de acolo au aparut niste filme si emisiuni SF despre exorcizari si demoni, iar oamenii, cum sunt prea creduli, au luat-o in serios.Cei care zic ca s-au vindecat dupa o exorcizare nu au fost niciodata bolnavi, duceau doar lipsa de atentie.

| bia0000 a răspuns:

Aveam un profesor de religie care ne povestea la ora despre acest "fenomen". Spunea ca inainte nu credea ca cineva practica cu adevarat ritualul, insa a fost cu familia la o manastire in Moldova si ca a intrat in lacasul sfant fara a sti ce se intampla cu adevarat.A FOST ORIPILAT, nu credea ca este posibil sa se aplice asemenea metode unei fiinte.O tineau in lanturi si preotii spuneau "rugaciuni".S-a interesat si a aflat ca fetita de 12 sau 14 ani (nu mai tin minte cu exactitate) a fost adusa de parinti pentru ca nu se mai intelegeau cu ea si avea tot felul de iesiri demonice(insa nu stia in ce constau acestea) si ca fata nu intra in biserica.La apropierea de sfanta cruce se manifesta intr-un mod urat. Avea anumite crize si de aceea preotii au supus-o acestui tratament.Cu totii am fost surprinsi,dar vreau sa zic ca parintele, profesorul de religie nu era de acord cu aceasta practica intrucat nici nu intalnise un caz concret, mai auzise de persoane care au fost supuse exorcizarilor dar erau practic zvonuri.Ne-a zis sa nu dam importanta si totul sa ramana o curiozitate pentru ca nu se poate dovedi nimic din punct de vedere stiintific

| Mada_9957 explică:

Am un prieten de familie preot ruda cu parintele Iustin.cu totii am auzit de parintele Iustin, iar cei care nu au auzit ocautare pe google o sa va"povesteasca" foarte multe.stau in neamt si am auzit ca la biserica petru voda se fac exorcizari in fiecare vineri.am auzit oameni care povestesc ingroziti de ceea ce se intampla.toti spun ca filmele sunt super exagerate...nu e chiar asa insa sentimentul de groaza e prezent...