| Mada_9957 a întrebat:

Exorcizari. Da sau Nu? cum se poate explica vorbirea in mai multe limbi neunoscute de persoana exorcizata? acesta este a 2 intrebarea a mea legata de acest fenomen... oamenii zic"nu nu exista" sau "da exista" dar nimeni nu explica nimic.

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

În primul rând, că nu există diavoli!
Sau explicat altfel se poate construi o filozofie religioasă foarte coerență fără panteon malefic / fără zeități de tip diavoli, draci, satana etc!
Evident că o asemenea filozofie religioasă este mai scârboasă decât creștinismul din punctul de vedere al credinciosului!
Creștinul zice : eu eram băiat bun, dar m-a direcționat necuratul să păcătuiesc!
Credinciosul religiei fără diavol, vă spune : am păcătuit de idiot ce am fost!, ( că nu va avea cui să transfere vina păcatelor sale!)
Dacă nu există diavoli, atunci care mai este treaba cu exorcizările!
Că vorbea în limbi pe care nu le cunoștea, este o prostie, că nu ai cum să vorbești, într-o limbă, pe care nu o cunoști!
Când eram foarte mic de mine s-a ocupat parțial o fată unguroaică și știam și eu, niște cuvinte ungurești, pe atunci!
Că ea vorbea cu soră-sa, în ungurește și mai pricepeam și eu câte ceva.
Eu nu am vorbit, nici o dată, numai ungurește!
Mi-a povestit tata, că mai ziceam și câte un cuvânt în ungurește, și el nu înțelegea ce vreau, că fiind mic mai stâlceam cuvintele, și dacă le mai și amestecam era și mai greu de priceput!
În timpul vieții am învățat franceza, rusa și engleza, dar înțeleg parțial italiana și spaniola și puțin portugheza, prin asemănare cu româna și din ce am mai auzit pe la filme și seriale!
Deci eu posedat de diavoli, în ce limbă, ar trebui să vorbesc după această idee a ta?
Ne exersând maghiara nu pricep nimic, dacă se vorbește lângă mine, în ungurește!
Ne utilizând nici rusa și nici franceza nu pot să vorbesc în limbile respective!
Deci înțeleg, dacă se vorbește în franceză, dar eu nu mai pot, să mai vorbesc, în franceză!
La nevoie aș putea să îmi reamintesc parțial franceza!
Rusă am învățat numai câteva luni și nu am ce să îmi reamintesc.
Ca să vorbești o limbă, trebuie să o cunoști, adică să o fi învățat cândva!
Sunt teorii cu reincarnarea și eu care nu am avut aplicație pentru limbi totuși pricep parțial dacă vorbește în spaniolă sau italiană!
Poate în viețile anterioare chiar am vorbit în aceste limbi!
Am și o ușoară alergie dacă aud germană, japoneză, chineză sau coreeană, sau limbi slave.
Poate îndrăciții tăi cunoșteau limbile alea, din vieți anterioare, dar este cam greu de presupus, așa ceva!

| MMihai a răspuns:

Eu cred în filozofia religioasă, fără diavoli!
Și cred că nu există alți diavoli, în afară de popi!
Nu poți vorbii nimic, coerent într-o limbă, pe care nu o cunoști!

| MMihai a răspuns:

Dacă găsești o persoană cu dimensiunile lui „ Gore de la Cluj", ( dar fără probleme de cutiuță,) deci un „ Gore de la Cluj" care să nu fie handicapat mintal, și care să amenințe că o armă persoana „ posedată de diavoli ", (și care sub amenințarea armei de foc sau a armei albe,) va redevenii urgent o persoană f. foarte normală.
Dacă la o asemenea acțiune vor participa și procurori dispuși, să se autosesizeze și să îl bage la închisoare și pe scârba de popă, ce era în cârdășie cu „ actorii "cu atât mai bine!

| MMihai a răspuns:

Pot fi și persoane bolnave la cap, sau cu alte boli de tipul epilepsie șamd iar rude inculte și idioate care cred în asemenea tâmpenii, au dus o persoană bolnavă să fie „exorcizată "!

| MMihai a răspuns:

Dacă pe la 1200 e.n. când cunoștințele de medicină erau cam zero, și nu puteau să își explice comportamente „ciudate" și mai puteau spune că au intrat dracii în persoana respectivă!
Astăzi comportamentele ciudate pot avea explicații de tipul boală de cutiuță / boală mintală sau escrocherie!
Eu cred în religia fără diavol și de aceia am o scârbă mai mult decât teribilă pentru „ exorcizările" popilor creștini!
Un băiat a pus o întrebare despre Anticrist și vezi ce i-am răspuns :
( Mă refer la răspunsul mai lung! )
http://www.tpu.ro/......si-hitler/
Evident că nu pot propovădui unei „gorile cu aspect de om", model „ Gore se la Cluj", că fiecare om este un epsilon Dumnezeu, că el este tâmpit și așa!
Dar fiecare om, tot este, un epsilon Dumnezeu, și tot nu există diavoli.
Iar exorcizările probează, încă o dată în plus, dacă mai era cumva necesar, ce gunoaie umane, nenorocite, sunt preoții religiei creștine!
Deci persoanele cu „comportamente ciudate" sunt bolnavi la cap sau gunoaie care joacă un teatru de prost gust, în cârdășie cu popii!
În cazuri speciale pot să fie ființe parțial bolnave la cap, care vor să își bată joc de familia lor, pretinzându-se drept „posedate de diavoli", deci este un circ individual, în care nu sunt în cârdășie cu popii!
După ce îi citește „sfintele molifte" ale Sfântului Vasile cel Mare și se face mult circ, persoana se astâmpără.

| Malphas a răspuns:

Îţi xplic eu. În bagajul tău genetic există bazele unor ai multe limbi, de la strămoşi, şi toţi ăia, la care nu avem acces în mod conştient. O mare parte din creierul nostru nu este activ, noi folosim doar 2%. Restul ar putea servi ca memorie moştenită, dar folosirea lor în mod conştient ne-ar putea afecta, fiind o cantitate prea mare de informaţie. Hipnoza poate dezvălui o parte din aceste informaţii. Cam asta ar fi toată treaba. Subconştientul scoate la iveală ceea ce unii explică prin sf-uri. Baftă!

| Pufo a răspuns:

Mai bine nu te baga happy exista oameni care fac o facultate cu acest domeniu si isi dedica viata pentru acest subiect, si nici acestia nu sunt sigur daca exista o "alta lume", asa ca mai bine nu te juca cu focul

| Mada_9957 explică:

Pufo de ce sa nu ma bag? eu nu ma multumesc doar cu "eh.ma las pe mana domnului"...imi place sa cercetez sa aflu, nu ma bag unde nu imi fierbe oala dar am dreptul sa cer mai multe informatii sa cercetezhappy. cred ca oamenii gresesc cand se multumesc cu putin.pentru ei e o usurinta. Cauta si vei gasi, cerceteaza si vei aflahappy!