| anonim_4396 a întrebat:

Ce trăsături morale/psihologice le-ați atribui persoanelor care sunt atrase de autoritate și putere cât și de persoanele care sunt autoritare, intimidante și care dețin puterea?

Răspuns Câştigător
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

De când e lumea sunt oameni care conduc și oameni care sunt și vor fi conduși,supuși. Când spui om puternic,nu este obligatoriu ca acea persoană să fie masivă din punct de vedere al fizicului, căci puternic poți să fi și prin capacitatea intelectuală. Sunt persoane care au trecut sau trec prin anumite traume și ca remediu se dau puternici.Cei însetați de putere sunt egoiști, se consideră superiori, au convingerea că lor li se cuvine totul, iar cei din jur trebuie să execute ordinele lor și să le facă pe plac.Aceștia stăpânesc,domină,se impun prin instaurarea fricii,a forței fizice,făcând pe cei din jur să îi asculte cu orice preț.Dar și prin puterea minții poți conduce folosindu-te de slăbiciunile,temerile populației. Însă un adevărat conducător nu va constrânge pe nimeni,acesta nu va profita, nu va influența sau manipula, ci orice hotărâre, decizie va lua nu se va gândi doar la binele personal ci se va consulta și va ține cont și de părerea poporului, dorind și ajutând la dezvoltarea tuturor.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil are legătura cu copilăria lor, un părinte, un tutore sau mai mulți membri ai familiei ce au reprezentat un reper pentru el sau ea.

Poate că au trăit Intr-un mod pe care l-au perceput că fiind nesigur sau poate chiar așa și era

Consider că dincolo de mediul înconjurător în care creștem, psihicul fiecăruia se dezvoltă diferit

Succes!

| romeo78 a răspuns:

O dereglare psihică și un caracter sangvinic.
A fi conducător trebuie să ai o mare putere de convingere, debit verbal, dar mai ales rezistență la efort fizic și psihic.

| Emma30555 a răspuns:

Sunt puternici fizic, psihic. Au încredere în ei, sunt siguri pe ei, probabil li s au insuflat aceste trăsături încă din copilărie, au fost crescuți fără sa fie persecutați, în plus au o inteligenta emoțională mai mare decât alții

| sabin89 a răspuns:

Puterea corupe. Şi mă îndoiesc să fie vreo excepţie de la regula asta.

| Apokales a răspuns:

Cred ca nu exista un tipar a celor care sunt atrasi de putere, cu totii vrem sa avem influenta, sa fim Atlas, Ra, Horus, sa avem un rol principal in povestea noastra. Cand vine vorba de cei ce detin autoritatea, puterea cred ca sunt carismatici, increzatori, manipulatori, riscurile conteaza mai putin in fata recompensei, sunt motivati si traiesc in prezent, nu au probleme cu depresia si anxietatea, pentru ei ceea ce conteaza este acum. Pe scurt, niste psihopati adevarati.