| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre persoanele care sunt atrase de acele personalități (femei sau bărbați deopotrivă) puternice, dure, autoritare, dominatoare? Care dețin funcții de conducere sau nu. Eu personal mă simt atrasă de aceste persoane pentru faptul că-mi inspiră siguranță; eu fiind de fel o persoană timidă, anxioasă care îi place să fie și să se simtă protejată. Ce motive ar mai exista?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

E intr-un fel si chestia aia cu extremele se atrag.
Gen daca tu, esti timida, e normal cumva sa fii atrasa de o persoana increzatoare, deoarece tu, in felul tau, ai vrea sa fii cumva mai extrovertita, iar simti ca de la persoana aia ai putea invata, simti ca persoana respectiva te poate scoate din zona ta de confort.

10 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Eşti atrasă pentru că te completează.
Eu mă rezum pe ratiune/întelepciune, este tot ceea ce caut in oameni, cu precădere în bărbati. Orice prostovan poate să fie autoritar, completat cu alte calităti: îngâmfat, ipocrit, superficial.

| mihai69 a răspuns:

Nu am nicio părere.
Cine sunt eu să judec preferințele altora?!?
Fiecare cu viața lui. Totul e să găsești pe cineva compatibil, fără să fie abuziv/ă.

| Mosotti a răspuns:

E normal sa iti placa asa, in general femeile asa-s programate sa fie atrase de barbati autoritari pentru ca in trecut de mult, ei erau potriviti pentru supravietuire, erau puternici, stabili, siguri pe ei si puteau proteja copilu si femeia, aducea mancare, deci cum vezi pe cineva asa, cum apare atractia fara sa vrei adica gen "cu asta trebuie sa te cuplezi", noi nu am evoluat pe partea asta, asa ca regulile se pastreaza aceleasi. Asta e. Si femei la fel, ca tot una e, iti plac aceste calitati, pentru ca tu nu esti sigura pe tine.
Ca de acolo vine! De aia la multe femei (nu la toate), atractia este catre barbati mai rai. Ca dupa aia constient nu le convine, e alta, dar ele simt cu totul altceva. De aia unu care e bland si face ca tine nu-ti place, ca de fapt chemarea naturii iti zice altceva. Altfel era f bine sa faca ca vrei tu, si la mine, decat una sa ma cert, sa ma contrazica si altele.
Dar rept, nu toate sunt asa!

Asta este, e ceva normal, nu e nimic deplasat la tine.

| Celcestietot a răspuns:

Că aproape toate duc aceeași viață și sfârșesc cu aceleași sentimente laughing.

| SilentRain a răspuns:

Ca le place sa fie cățeluș thinking, nu au coloana vertebrala
Nu spun ca oameni cu încredere de sine nu sunt atractiv, doar extremele nu imi plac

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Și pe mine mă atrag, dar pentru că nu-mi plac persoanele plângăcioase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prea mult fifty shades?
Ce parere sa am? Si pe mine ma atrag aceleași chestii, dar nu din motivele enumerate de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil că au daddy issues. Din motivele alea sunt așa.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Pentru tine e normal să te simți atrasă de persoane autoritare.

| lorix a răspuns:

Ceva mai echilibrat. Niciun pol extrem. Ca unul d-ala descris de tine atunci cand da cu pumnul in masa pai drept stai, ca daca comentezi s-ar putea sa
ti-o iei.