| madalykuka a întrebat:

Ce vulcan a erupt acum?

Răspuns Câştigător
| Unique a răspuns:

In urma cu 7 ore a anuntat ca erupţia vulcanului ar putea dura câteva luni, ba chiar un an întreg. Ultima erupţie, din 1821, a durat doi ani, astfel că experţii au început să analizeze efectele pe care fenomenul le va avea asupra climei terestre.

Erupţia vulcanilor proiectează în stratosferă dioxid de sulf, iar gazul se transformă ulterior în picături minuscule, cunoscute sub numele de aerosoli, de acid sulfuric, care reflectă lumina solară. De-a lungul istoriei, erupţiile vulcanice masive au declanşat perioade de răcire globală, iar climatologii spun că acest lucru ar putea să se întâmple şi acum, dacă Eyjafjallajokull va continua să erupă, scrie The Atlantic.

Până atunci, există temeri că norul de cenuşă vulcanică va avea efecte asupra oamenilor. Deşi Organizaţia Mondială a Sănătăţii i-a sfătuit pe europeni să se ferească de cenuşa vulcanică, o serie de experţi în domeniul sunt convinşi că aceasta nu va efecte negative asupra sănătăţii oamenilor.

Cenuşa vulcanică este alcătuite din particule foarte mici de roci vulcanice. Are o culoare gri spre negru şi poate fi la fel de fină ca pudra de talc, scrie AP.

Persoanele aflate în apropierea unui vulcan care erupe pot inhala aceste particule, fapt care duce la iritaţii la nivelul plămânilor chiar şi în cazul indivizilor sănătoşi. Cei aflaţi la o depărtare considerabilă sunt însă în afara oricărui pericol, susţin experţii.

Vulcanul care a erupt miercuri în Islanda a împroşcat în aer un nor uriaş de particule microscopice de bazalt, care pluteşte la o înălţime de aproximativ 6. 000 de metri şi nu poate fi văzut de la sol.

"Nu toate particulele sunt la fel", a declarat profesorul Ken Donaldson de la Universitatea Edinburgh, adăugând că, în linii mari, cenuşa vulcanică nu are efecte negative asupra oamenilor. Donaldson a spus că majoritatea europenilor care vor intra în contact cu cenuşa vulcanică sunt în afara oricărui pericol. Doar islandezii care locuiesc în apropierea vulcanului ar putea fi afectaţi.

"Odată ce particulele ajung în stratosferă, ele se amestecă cu alte particule inofensive, astfel că norul se diluează", a precizat Donaldson.

În plus, datorită faptului că vulcanul Eyjafjallajokull este înconjurat de gheţari, erupţia nu a generat o cantitate foarte mare de cenuşă vulcanică, a declarat Mike Burton, vulcanolog la Institutul Naţional Italian de Geofizică şi Vulcanologie.

Doar persoanele care suferă de probleme respiratorii, precum bronşită şi astm, ar trebui să-şi ia unele măsuri de precauţie. Ele sunt sfătuite să-şi ia medicamentele la ei în cazul în care îşi părăsesc locuinţele.

15 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Vulcanul activ de sub ghetarul Eyjafjallajokull, din sudul Islandei, a erupt pentru a doua oara, miercuri, la numai doua zile dupa ce isi incetase activitatea inceputa luna trecuta, provocand evacuarea a 800 de oameni.

| hiphopbeatz a răspuns:

Vulcanul Eyjafjallajökull din Islanda.

pace!

| Roby67 a răspuns:

Vulcanul Eyjafjallajökull din Islanda.

| sTeFaN_2897 a răspuns:

A avut loc erupţia vulcanului activ de sub gheţarul Eyjafjallajokull(ciudat nume, nu am ce zice:)) ) din sudul Islandei, care a erupt pentru a doua oară miercuri, 15. 04. 2010, la numai două zile după ce îşi încetase activitatea începută luna trecută.

Daca vrei detalii, te ajut cu linkuri:

http://ziarero.realitatea.net/......_de_cenusa

http://ziarero.realitatea.net/......a_Romaniei

Fundita;;)

Răspuns utilizator avertizat
| love44katyp a răspuns:

Unul din Islanda si fumul produs s-a raspandit in toata Europa sad

| Zambet a răspuns:

Eifjafjalajokull rolling on the floor.

Pe bune!

| byoana a răspuns:

In sudul Islandei a erupt un vulcan! nu stiu cum se numeste nici la tv nu a spus cum se numeste

| PiCcaCciu a răspuns:

Vulcanul din Islanda.Plss fundita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai fundita ca dispera! :|

ps http://www.realitatea.net/......09414.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The Atlantic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaaaa, e rupt in gura vulganul asta.de aia a facut atata praf.trebuie udat cu ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vulcanul care a erupt in aprilie 2010 se numeste "EYJAFJALLAJOKULL" datorita lavei sale mai poate erupe si vulcanul "KATLA"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merapi indonezia

| mirelutza_4202 a răspuns:

Cosul de pe fata mea, sau nervi pe care ii are "prietena" mea bianca in legatura cu parul ei