| QAlessia a întrebat:

In japonia tsunami-ul a pornit din cauza unui vulcan care a erupt? vulcanul era sub apa?

Răspuns Câştigător
| adu_1447 a răspuns:

Nu. Tsunami-ul a pornit din cauza unui cutremuri de 8, 9 grade pe scara Rihter. straight face.

7 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Tzunami-ul a pornit din cauza cutremurului care a fost destul de mare.Da vulcanul era sub apa si forta cu care a zguduit pamantul a facut ca apa da plece din punctul cel mai apropiat de vulcan in directia opusa.Cutremurele se petrec la coliziunea dintre placile tectonice, adica de unde provine si lava.

| sonya a răspuns:

Dap. Cam asa ar veni explicatia. Cand a avut loc cutremurul datorita unei eruptii subacvatice s-au propagad niste unde. Fiind foarte puternic, undele respective se propaga sub forma de valuri cu viteze foarte mari atat la suprafata cat si in apa.

| MaeRi a răspuns:

Cea mai comuna cauza a unui tsunami sunt vulcanii si cutremurele de sub apa. In anumite cazuri de subductie, o parte a placilor tectonice de pe fundul marii pot interactiona intre ele si va rezulta un cutremur. Focarul cutremurului este punctul unde apare ruptura, pietrele se sparg si primele unde seismice sunt generate. Epicentrul este punctul de pe placa tectonica de deasupra focarului. Cand aceasta parte a placii se ridica si trimite tone de pietre in sus cu o forta inimaginabila, energia acelei forte este transferata apei. Energia impinge apa in sus deasupra nivelului marii. Aceasta este punctul de nastere al unui tsunami si, este totodata, si motivul pentru care, la tarm, apele se retrag foarte mult, ca din senin. O data ce apa a fost impinsa in sus, forta gravitationala actioneaza pe suprafata apei. Este acelasi fenomen ca atunci cand arunci o piatra in apa, dar invers.

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Nu era vulcan, sunt 2 bucati de pamant care la mijloc sunt rupte,iar una a alunecat sub cealalta provocand niste vibratii,care in apa sau transmis,ca sa iti faci o idee mai buna, arunca un vas in cada cu apa se vor forma niste valuri mici, dupa aia arunca o piatra.

| ghfgjgjkgj a răspuns:

Nuuuuuu
de la un cutremur

| eu_5690 a răspuns:

Ceva de genu.

| Blogeru a răspuns:

Nu... cica a pornit de la cutremur