| Aly00077 a întrebat:

Cea mai mare porunca este sa iti poruncesti tie.

Pareri?

Răspuns Câştigător
| bendis92 a răspuns:

Corect. Tu ai deplin control asupra faptelor tale si nu esti obligat sa faci ce iti spun altii, dar cred ca vorba asta se aplica mai ales in prezent cand majoritatea sunt sclavi ai serviciului lor, deci faci ce iti "porunceste" bossul fie ca iti place sau nu. Dar in viata faci si lucruri pe care nu le vrei, deci nu merge tot timpul zicala astawinking numai bine!

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da trebuie sa ai multa vointa, sa fii disciplinat si sa lupti!

| Vizitiul a răspuns:

Da, dar depinde si de felul poruncii. Daca-ti poruncesti sa te comporti deplorabil cu o anumita persoana, in acest aspect vad o "porunca mica". Daca-ti poruncesti sa fii bun pe cat de mult posibil, cu toata lumea, atunci, da, este una din "marile porunci".

| harciog a răspuns:

A-ti porunci tie insuti(a) inseamna a te da de gol ca dualitatea se afla intr-o continua contradictie. Orice victorie are la baza acceptarea.Adeca nu vei putea razbate decit atunci cind te vei putea accepta exact asa cum esti, abia atunci incepe dualitatea chiar daca imperfecta.Trebuie sa fii una cu tine si nu va mai fi nevoie de nici o porunca.

| NoChanceForUs a răspuns:

Ce s-a întâmplat cu S/F? De când s-a înființat categoria Religie a plecat toată pleava, dar o dată cu ea au plecat și ăștia care făceau categoria să supraviețuiască. Acum ați rămas voi, ăștia care puneți citate și mă puneți să fac comentarii ca la școală.Din câte cuvinte trebuie să fie comentariul? E nevoie și de argumente?

| N1m3n1 a răspuns:

Nu am inteles ce este aici sa iti detaliez ce inseamna aia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai tare lupta este CU TINE insuti. spiritul stapaneste materia.deci da.iti poti porunci tie insusti.