| KNST a întrebat:

Cei care se sinucid sunt labili psihic, sau cersetori de atentie?

Răspuns Câştigător
| drutzix a răspuns:

Depinde cum isi taie venele.
Tai perpendicular pentru atentie, paralel pentru rezultate

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cei mai multi sunt cersetori de atentie, deci nu vor cu adevarat sa se sinucida cit sa atraga atentia asupra lor. Cei ce o fac cu adevarat, pot fi si labili psihic, dar pot fi si cazuri in care circumstantele depasesc limita pe care psihicul lor o are in a duce poverile acestei vieti. Sunt la limita, nu mai pot indura prin ceea ce trec, si nici nu gasesc solutie la problema lor, asa ca ramane ca sinuciderea sa fie singura alternativa.

| Drimmero a răspuns:

Sunt doar idioti,, cersetori de atentie sunt copiii astia pe site care tot se 'lauda' ca se sinucid si cand colo ii vezi ca posteaza peste 2-3 zile iar p-aici.
Eu ii numesc doar prostalai pe astia care se sinucid, o prostie crunta care pare sa fie iremediabila!

| T0T a răspuns:

Cu ce te încălzește atenția dacă ești mort?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cersetori de atentie sunt aia care "incearca" si nu le iese de nspe ori. Cei care o fac, din prima, sunt oameni care stiu ce vor. De cele mai multe ori realisti pana in maduva oaselor. Legat de lipsa curajului... mi se pare prezenta lui. Lipsiti de curaj sunt milioanele (de romani, la nivel planetar sunt miliarde) care se pling toata ziua ce greu e dar nu au sange in ei sa isi curme suferinta.

| vocea a răspuns:

Au probleme emotionale si de incredere, considera ca moartea este singura sansa de a scapa de viata asta grea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-aș numi un om care se sinucide "cerșetor de atenție". Dacă moare nu se mai poate bucura de atenția pe care și-a dorit-o.
Nu sunt nici labili psihic, acei oameni sunt atât de duși că nu cred că le dă vreodată în minte să se sinucidă.
Oamenii care se sinucid sunt pur si simplu copleșiți de griji și necazuri și slăbiciunea și slaba tărie interioară îi face să-și dorească să scape permanent de aceste probleme, nu să le înfrunte.
Cei care se sinucid "din dragoste" sunt idioți și slabi, sunt alte probleme mult mai grave pe care le poate avea omul decât "dragostea".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se intampla doar cand speranta moare. Cersetori de atentie sunt aia care ii vezi sus pe blocuri si ameninta 6 ore ca se arunca. Unu care vrea sa termine treaba, se arunca direct.

| Dragosdoar a răspuns:

Cersetori de atentie in niciun caz, poate o mica parte din ei. O buna parte din oamenii cu probleme de labilitate psihica comit sinucidere, la restul intra si orgoliul

Răspuns utilizator avertizat
| Maldini a răspuns:

Exista in lumea asta tot felul de oameni, fiecare cu nebunia lui. Mai multi cred eu ca se sinucid din diverse stari mari de confuzie produse de probleme emotionale, financiare sau tot felul de incurcaturi fara rezolvare. Insa cred si ca exista o alta categorie de oameni cu probleme mari in a acumula atentie... Sinuciderea nu e o cale buna, viata trebuie traita asa cum este ea. Cu bune, cu rele...

| DianneNH a răspuns:

Nu cred ca cineva s-ar sinucide ca sa atraga atentie.Totul tine de probleme psihice.