| Scarbo a întrebat:

Cele mai groaznice lucruri create de om?
Eu ma gandesc ca sunt religia si politica. Voi?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mentalitatea de a aduna averi, peste necesar.

Initial, banii au fost folosi pentru a inlocui marfa grea cu ceva usor transportabil si utilizabil la nevoie.
Pana atunci, marfurile se schimbau intre ele, dar a fost foarte greu sa ai contra-valoarea ceruta la indemana si sa-l poti pastra pe timp indelungat.

Mai tarziu, banii au devenit "ochiul dracului", adica sensul de viata. Toata lumea alearga dupa bani, dar putini sunt cei pe care le si satisfac complet.

| Scarbo explică (pentru Bula):

Frumos raspuns happy, pe moment esti in fruntea listei!

25 răspunsuri:
| atoatestiitoarea a răspuns:

Perfect! Dar NU uita BANII

| Drimmero a răspuns:

Prostia, care este incurabila tot multumita lui.

| T0T a răspuns:

Păi tu vrei anarhie? Dacă da, mi-e milă de mentalitatea ta.

| Scarbo explică (pentru T0T):

A fost vreodata anarhie?

| T0T a răspuns (pentru Scarbo):

Ce relevanță are întrebarea?

| Clorox a răspuns:

Religia

| AC4S4 a răspuns:

As putea spune ca Bauturile Alcoolice si Drogurile, Tutunul. Nu vezi cati dependenti sunt?

| Scarbo explică (pentru AC4S4):

Aici e vorba de educatie, de mediul in care au fost crescuti acei oameni, de ceea ce au fost influentati acestia pentru a ajunge sa consume. Da, si asta este un lucru rau, dar consider ca anturajul si depresia stau la originea acestor vicii.

| AC4S4 a răspuns (pentru Scarbo):

La fel este si in cazul Religiei si Politicii. Unii oameni au fost prost influentati, au primit o educatie proasta - de genul "cine nu e cu noi, e impotriva noastra".
Fiecare om mai bea cateodata vin, dar daca a fost invatat sa se controleze, nu o sa aiba probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am nimic cu religia, dar eu cred ca sistemul corupt din tara este cea mai mare prostie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia.

| asperger3 a răspuns:

Pai religia(nu am nimic cu divinitatea fie ca s-o numi Dumnezeu, Allah, etc ca nimeni nu stie), politica(efectiv e cel mai mare rau din lume), internetul(drogul nr 1 in lume, spun asta deoarece sunt foarte multi dependenti de el), alcoolul, tutunul si substante halucinogene(astea sunt cele mai ale naibii, scapi greu de ele)

| Dumbi a răspuns:

Internetul, curentul, combustibul, rasa umana, si lista poate continua pana la sfarsit.
Daca eram eu primul om de pe pamant, si stiam ce o sa se intample ma sinucideam.

| CosminCD a răspuns:

Religia creata de om e 0, dar religia creata de Dumnezeu e cea care ofera beneficii. Alte lucruri groaznice create de om: alcoolul, tutunul, drogurile, sarbatorile (in marea lor majoritate)...

Răspuns utilizator avertizat
| TheDarkDragon a răspuns:

Ba, si eu as zice tot religia.Mai ales cea crestina, care a distrus sau tine secrete tot ce stiau stramosii nostri, considerandu-le lucruri demonice, sau cel putin folosind acest pretext. Oricum parerea mea este ca biserica e ''controlata de diavol''.

| TheSeventhSin a răspuns:

Crezi gresit,n-am sa-ti spun cele mai groaznice lucruri pentru ca sunt o groaza dar cele pe care le-ai mentionat tu,nu sunt "lucruri groaznice".
De ce? Pentru ca daca nu crezi in religie,in ce anume crezi? Eu acum n-o sa-ti de vreo relige,ci vorbesc de religia in sine.
Cum crezi tu ca ai aparut? Bing Bang,si gata teoria castiga.
Nu, nu e asa. Cineva acolo exista indiferent ca e cum il vad cei din diferite religii.
Ca doar nu suntem in metrix, nu suntem un program pe pc.
Iar politica, daca n-ar exista politica ar exista dezordine totala intr-un stat.
Si acum zic la modu' ca exista si politiceni care fura, dar daca nu ar exista, ar fi o dezordine totala, si nu toti fura asa ca...

| Scarbo explică (pentru TheSeventhSin):

Razboaiele mondiale, si celelalte razboaie au aparut din cauza politicii si religiei, dar mai mult din cauza politicii. Ceea ce vezi la TV, despre islamisti, e tot din cauza politicii, nu stau eu sa-ti explic de acum in amanunt, dar nu ti-ar strica un pic de istorie.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Indiferent daca exista sau nu politica, razboiele tot erau pentru putere.

| Cyrano a răspuns:

Bomba atomica, bomba cu neutroni, praful de pusca, ingineria mortii!

| Sn1p3r323 a răspuns:

Dacă e să spunem așa religia este un lucru extrem de bun, tinand ordinea în lume.Eu fiind credincios îți spun că ești un ratat si vrei sa ieși în evidență și probabil si tu ești credincios dar...

| Scarbo explică (pentru Sn1p3r323):

Omul are multe lucruri pe care nu le au animalele, unul dintre cele mai importante lucruri este speranta. Daca omul ramane fara speranta, devine un monstru ce se agata de religie sau politica. Daca se agata de religie, devine fanatic, ex: islamistii, inchizitorii catolici, cruciadele, aztecii, si lista poate continua. Zici ca esti credincios, hmm, in ce crezi mai exact?

| GabrielRobert22 a răspuns:

Unii spun ca tehnologia e cea care ne inapoiaza. Daca stim cum sa o folosim, ea ne poate ajuta chiar sa progresam mult.
Religia si politica, intr-adevar, sunt cele cu care distrugem lumea, ca specie. Incepem razboaie, ne luptam intre noi, doar pentru ca altii nu gandesc ca noi. Tocmai de aceea si scoala isi pune o amprenta asupra copiilor. La scoala, trecem prin procesul de educatie: ni se comunica niste informatii, trebuie sa le retinem, sa luam note pe cat am stiut la un test si aia e. Asta e numita "educatie", tonele de informatii pe care suntem obligati sa le invatam ca "le folosim in viata". Cine nu spune si nu face ca ei, (profesorii) primeste 4. Un sistem de invatamant ideal ar trebui sa ne invete ce inseamna viata pe aceasta lume si in aceasta tara, cum sa iti gasesti un serviciu, cum sa faci rost de bani intr-un mod cinstit, fara sa furi, cum sa intretii o familie, o casa etc (pentru ca o sa vina timpul sa ne mutam la locuinta noastra, cu familia noastra, sa ne descurcam de unii singuri- locuinta dupa cativa ani va avea nevoie de renovare- va trebui, de exemplu, sa stii sa o renovezi de unul singur, sau cu ceva ajutoare, sa stii ce sa cumperi etc). Ar trebui sa se puna mai mult accent pe asta, pe formarea viitorului adult, nu doar pe formarea unui elev model - care invata bine, citeste, poarta mereu uniforma si e placut de toti profesorii. Nu vreau sa spun ca nu ar trebui sa invatam romana, matematica, geografie, istorie, sa lucram la desen, pictura(daca ne place- o spun pentru ca sunt intr-un liceu de arte), ca nu ar trebui sa facem ora de sport, importanta si ea, dar intr-un mod mai placut, deoarece mare parte din felul cum ni se predau informatiile e destul de plictisitor- suntem pusi doar sa scriem ceva si sa invatam pentru ziua urmatoare.
- Opinia mea ar putea fi ca unii care sa aiba rezultate mari la olimpiade, concursuri scolare, examene etc si sa se trezeasca dupa liceu ca nu stiu ce sa faca, unde sa se duca sa se angajeze(de obicei nu cred ca se intampla asta, copiii, adolescentii, tinerii cu adevarat intelgenti stiu sa se descurce si ce sa faca) si asta, pentru ca a acceptat sa i se bage pe gat tone de informatii, unele dintre ele inutile, cred eu(ce rost are sa facem educatie tehnologica, muzica, latina etc).

Sunt clasa a VIII-a si asta este opinia mea despre ideea despre "educatie" pe care si-au format-o oamenii. Stiu ca am scris cam mult, dar asta am avut de "tastat".

| Maryio956922 a răspuns:

Religiaaaa