| sabin89 a întrebat:

Chestia asta cu apariţia a ceva din nimic cred că va rămâne o enigmă veşnic nerezolvată. Nu cred că-i va da de cap nimeni - nici ştiinţa, nici religia. Că n-are cum. Cum să faci ceva din nimic? A, că se lansează ipoteze, da, nu-i rău. Ele pot fi frumoase, asemenea unor tablouri pe care le agâţi în cui să le priveşti. Şi cam atât.
Victor Stenger este convins că "we can give a plausible scientific reason based on our current knoledge of physics that something is more natural than nothing!". Bine, dar este definit conceptul de naturaleţe? Probabil că nu. Şi, în plus, problema "de ce există universul" nu are nimic de-a face cu naturaleţea. Propunându-şi să arate cum ceva poate să apară din nimic, Stenger introduce "another universe that existed prior to ours that tunneled through...to become our universe. Critics will argue that we have no way of observing such an earlier universe, and so this is not very scientific". Chiar asa şi e. Criticii asta vor face. Şi mai trebuie observat că Stenger de fapt nu arată că ceva poate apărea din nimic. El a arătat doar că ceva poate apărea din altceva.
Un alt fizician a spus că "Our Universe probably derived from an indeterminate sea of potentiality that we call quantuum vacuum, whose properties may always remain beyond our current understanding". Nici marea asta de potenţial nu aduce ceva care să clarifice problema în discuţie.
Eu cred că pentru întrebarea "cum poate apărea ceva din nimic?" nu există un răspuns coerent. Şi că omul ar trebui să-şi cunoască propriile limite. Voi ce credeţi?

41 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Deja s-a demonstrat cum o parte din nucleotidele ARN-ului pot aparea spontan in prezenta apei/caldurii si a unei corbe cu multe elemente chimice. E doar o problema de timp.

| RAY a răspuns:

Hallo,bine sunt mai multe intrebari,de exemplu cum a apărut dumnezeu si cum a creat absolut totul din nimic, a spune dintotdeauna sau noi suntem limitați si nu putem intelege nu este o rezolvare, nici a spune ca din nimic a aparut ceva, ceva e ceva de care inca nu stim, nu stiu ce anume, habar nu am, omul a creat religi pentru a avea siguranta ca stie absolut totul

| RAY a răspuns:

Acum 2 ore | Nilsson a răspuns:
Nu exista decat doua variante:

1. Ori din nimic a aparut candva la un moment dat totul.

2. Ori Totul (Dumnezeu) exista dintotdeauna iar ceea ce vedem sunt diferite forme de existenta si ipostaze ale acestui Tot, inclusiv fiintele care simt, iubesc, sufera sau se bucura.

care dumnezeu e fix din secta ta din cele multe secte crestine, nu sunt doar doua variante sunt en variante

| Frank51 a răspuns:

Daca ai observat, exista diferite forme de inteligenta, cea primara a animalelor si a noastra care se combina cu constienta de sine, practic asta fiind diferenta dintre noi si restul. Exista o diferenta de capacitate pe care o putem observa, dar exista si o diferenta de percepere a spatiului si timpului. Pentru o furnica de exemplu, principalul scop este de a aduna mancare si a pazii musuroiul, noi suntem in afara ecosistemului ei, o putem observa si invata de la ea, dar ea nu este constienta de dimensiunea spatiului, timpului, cunoasterii si mai ales, de noi.

Eu cred ca asa ceva se intampla si la noi.

| sabin89 explică (pentru Frank51):

Şi ce crezi că am putea face, totuşi? De la furnică n-ai ce pretinde, că ea e prea limitată. Am putea până la urmă (nu noi cei de pe TPU, ci oamenii de stiinţă) să elucidăm toate misterele, cum a început totul? Şi, de fapt, chiar dacă am reuşi să aflăm, ne-ar folosi la ceva?

| Frank51 a răspuns (pentru sabin89):

Asa cum exista aproximatii si aprecieri despre univers si varsta lui, precum si alte cercetari, va exista de acum incolo spre infinit un progres ori tehnologic, ori psihologic care ne va apropia foarte mult de adevar sau valorile exacte. Cu cat suntem mai aproape de valoarea reala cu atat e mai bine. In final, pretinzand ca avem un timp ce tinde spre infinit, este irefutabil faptul ca se va afla 100% adevarul, dar din moment ce nu stim cat timp avem, totul este doar o ipoteza.

Furnica este doar un exemplu, se pare ca nu ai inteles conceptul.

| sabin89 explică (pentru Frank51):

De la furnică nu avem ce astepta, că ea e prea mică. Cât are, vreo doi milimetri. Noi, uite eu de exemplu am 1, 72. Suntem incomparabili. Trebuie să putem mai mult.happy
Hai măi, m-am agăţat si eu de exemplul tău cu furnica si l-am "prelucrat", doar ca să presar puţin umor. Puţină destindere nu strică, într-o atmosferă încinsă.
Am înţeles conceptul, cum să nu. Şi un copil de 10 ani îl înţelege.

| Frank51 a răspuns (pentru sabin89):

Noi suntem la fel ca furnica in spatiul si dimensiunea pe care o cunoastem. Cercetatorii lucreaza intens la dovedirea a noi dimensiuni, si incep sa apara rezultate. Ceea ce trebuie sa realizezi tu, este ca tot ce stim despre lumea aceasta este NIMIC! Nu stim nimic si calculele noastre nu au demonstrat nimic. Asa cum am spus si mai sus, putem aproxima foarte bine, dar nu stim daca suntem sau nu aproape de adevar, este posibil sa fim in partea opusa, sper ca ma intelegi acum.

| SG1995 a răspuns (pentru Frank51):

Te fapt dacă cantitatea de date tiinde spre infinit, omul nu va fi capabil să o acceseze.

| Frank51 a răspuns (pentru SG1995):

Am luat ca ipoteza informatii care raman tiparite in timp, daca aceste informatii tind spre infinit omul va cunoaste aceste informatii pe parcursul timpului, dar nu exista aceasta ipoteza. Ceea ce e sigur este faptul ca daca cantitatea de informatii tinde spre infinit, omul nu va fi capabil sa desluseasca misterul(asa cum ai spus si tu), cel putin in universul nostru.

| SG1995 a răspuns:

Dilema e o falsă dilemă.
Existența și inexistența sunt două stări. Dar ambele sunt definite de noi: Existența am numit-o "ceva" și inexistența am numit-o "nimic". Dar dacă "ceva" și "nimic" sunt o fețe a le aceleași monede, de două fețe a aceeași realități mai are vreun sens întrebare: "Cum poate exista ceva din nimic?"
La fel ca haosul și ordinea noi am conceptualizat în mod abstract absolutul/ceva-ul și vidul/nimicul, dar dacă te uiți dintr-un anumit unghi nu știi unde începe haosul și se termină ordinea, și viceversa, ei bine la fel și în cazul ăsta. E un non-subiect de genul oul și găină.

| WaterDrop a răspuns:

Nu exista alte limite decat acelea pe care ni le impunem noi insine.

| Superior a răspuns (pentru WaterDrop):

Calculeaza in 0, 3 secunde (9x8x412x523x691x16)sad4-5+100x9x0,62(2))=
Ah,tu ti-ai impus limita?

| Holiday a răspuns (pentru Superior):

Scrie operatia aia pe orice stift de calculator si ti-o rezolva in mai putin de 0.3 secunde. Deci aici am depasit demult limita ta. Am creat dispozitivele necesare pentru asta. La fel e pentru orice, nu trebuie sa faci tu, trebuie sa ai dispozitivul necesar care sa te ajute.

| Superior a răspuns (pentru Holiday):

In cazul de fata, dragul nostru amic WaterDrop sustinea ca creierul nu ne impune limite, ca atare am tras concluzia ca ar putea rezolva acest exercitiu cu propriul creier.

| Holiday a răspuns (pentru Superior):

Chiar daca nu poate direct, gaseste solutii, deci rezolva situatiile, ceea ce ii da dreptate.

| Darkmagic a răspuns:

Nu-ti place "a aparut din nimic".
Asta am inteles, fiind cred ca a-N-a intrebare de pe TPU cu aceasta tema.
Ok.
Cum numesti tu un punct infinit de mic, de dens si de fierbinte, care nu are coordonate temporale (neexistand Timp) si nu are nici coordonate spatiale, (neexistand Spatiu), un punct caruia nu i se poate aplica niciun tip de fizica, nici macar acel "quantuum vacuum"?
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16478672/

Nota bene, am citit si eu o parte din raspunsul lui anonim14653876, din fericire pentru fizica, m-am oprit dupa afirmatiile: "materia nu poate fi creată sau distrusă" si "trecerea timpului duce la dezordine".
Saraca Energie...saraca Entropie!

| Nilsson a răspuns:

Nu exista decat doua variante:

1. Ori din nimic a aparut candva la un moment dat totul.

2. Ori Totul (Dumnezeu) exista dintotdeauna iar ceea ce vedem sunt diferite forme de existenta si ipostaze ale acestui Tot, inclusiv fiintele care simt, iubesc, sufera sau se bucura.

| sabin89 explică (pentru Nilsson):

Deci esti de acord că sunt două variante, nu una.

| Nilsson a răspuns (pentru sabin89):

E ca la un subiect de examen: doua variante dintre care doar una poate fi corecta.

| Endoryus a răspuns:

Cum adica nici religia? Ei sunt sigur ca nimic nu poate naste din nimic dar totusi Dumnezeu asta tot din nimic a aparut laughing.

| Superior a răspuns (pentru Endoryus):

Si voi sustineti ca universul a aparut din nimic, Dumnezeu de ce n-ar face-o?

| Endoryus a răspuns (pentru Superior):

Unde scrie ca universul a aparut DIN NIMIC? Sau vrei sa iti spun pentru a 4 oara pe anul asta ca esti superior doar in prostie?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Sunteti voi toti niste oi manipulate. Zeul evreiesc nu exista si n-a aparut de nicaieri iar Big-bangul este fals, prin urmare Universul n-a aparut din nicio singularitate. Cica n-avea marime dar era infinit de densa laughing

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Iar minti noi nu credem in nimic,a spune unui ateu ca crede in ceva inseamna ca esti tampit la cap, un ateu nu crede in absolut nimic, zero, el cunoaste, stie atat

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Ce cunoaste? laughing)

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Ce se invata si daca treci pe la scoala

| Darkmagic a răspuns (pentru Mclaren12):

McLaren12, o gaura neagra este la fel, o chestiune mai mica decat un atom, in care s-au ingramadit (si au si incaput!) masele a catorva stele.
Asta e FIZICA.
Daca si Fizica manipuleaza, ...atunci nu-ti vad rostul la aceasta rubrica.
Suntem cu totii niste prosti, iar...(inertia de exemplu)...e o inventie manipulatorie de-a evreilor! big grin

| AC4S4 a răspuns (pentru Endoryus):

De parca tie nu ti s-a spus de mai multe ori ca Dumnezeu nu a aparut, nu S-a nascut din nimic. happy

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Asta e un raspuns rational? ca a existat dintotdeauna, culmea e ca nu accepti acelasi raspuns atribuit altor zeii doar lui dumnezeu cel crestin, daca ti as spune ca universul a existat dontodeauna nu ai accepta raspunsul, tu accepti doar ce isi convine tie

| Theo94 a răspuns (pentru Mclaren12):

Crezi sau ai o alta teorie mai buna, ca este usor sa spui ca celelalte sunt false si sa razi?
De ex. eu cred ca big bang e teoria cea mai apropiata de adevar.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Theo94):

Eu unul cred ca Universul nu are inceput sau sfarsit, este ceva infinit. N-am idee ce explicatie stiintifica exista pentru asta pentru ca "stiinta" era mai preocupata sa inventeze teorii cum ca un punct infinit de dens a aparut undeva unde nu exista spatiu, timp sau materie.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Darkmagic):

Atunci care-i explicatia ta pentru aparitia pretinsei singularitati? Cand te gandesti ca atunci nu exista absolut nimic, nici spatiu, nici timp, nici materie, cum poti concepe ca din acel nimic chiar s-a format ceva? S-a format din ce, unde si cand?

| Darkmagic a răspuns (pentru Mclaren12):

De asta se numeste Singularitate, pentru ca este un fenomen unic, si cu neputinta de explicat.
Daca tu (sau oricare altul) gasesti un reper temporal, ante 10 la puterea -43 sec, recte, anterior varstei de 13, 798 mld ani, te rog sa il numesti.
Scrieti aici: "Acum 17 mld. ani, sau 15 mld ani, s-a intamplat...cutare, sau exista cutare!"

Daca NU, atunci trebuie sa accepti si tu, si oricine, ce spune fizica.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

'To be onest' si eu înghit cu greu conceptul ăsta de punct incandescent si dens, sau că o gaură neagră e mai mică decât un atom. Dar nu mă hazardez să combat, atât timp cât nu am pregătirea necesară. Si de ce neapărat să combat? Poate ei au dreptate în ceea ce spun. Oricum, până să derulăm noi timpul înapoi câteva miliarde de ani, avem multe probleme care ne preocupă privind timpul în care trăim. Avem cestiuni arzătoare la ordinea zilei, vorba lu' Trahanache. happy

| Mclaren12 a răspuns (pentru Darkmagic):

Trebuie sa accepti laughing
Daca a fost inventata o teorie, ce te face sa crezi ca trebuie acceptata? Ca are dovezi? Tu insuti ai spus ca este cu neputinta de explicat. Degeaba interpretezi fenomene din Univers ca fiind dovezi ale teoriei tale daca nu-i poti explica cauza primara.
Pare ca are mai multa autenticitate? Newton considera ca Universul este infinit. De asemenea, unii profesori universitari au incercat sa foloseasca fizica cuantica pentru a sustine aceeasi teorie. Nu a fost creat, nu a evoluat, nu s-a extins, nu a inceput si nu se va termina. Cum se poate explica existenta a ceva care nu are inceput? Pot merge pe mentalitatea ta si sa spun ca este un eveniment unic si cu neputinta de explicat. Astfel nu am ajuns nicaieri, dar de ce teoria Big-bang ar fi mai credibila? Ca a fost mult mai mediatizata decat teoriile lui Newton? Pe cei care au incercat sa adune dovezi pentru Universul infinit nu i-a mediatizat nici dracu. in schimb, media este plin de fel si fel de explicatii care "justifica" big-bangul.

Cum va diferentiati astfel de crestini? Ca si ei cred intr-un lucru similar, o cauza primara a carei aparitie nu poate fi dovedita. Ei sunt mai "smecheri", ei nu zic ca nu stiu unde si cand a aparut Yehova, ei zic ca Yehova a existat dintotdeauna. Voi ziceti ca trebuie sa credem fizica care la ora actuala nu poate explica sursa big-bangului dar tot fizica la ora actuala zice ca nimic nu poate aparea tot din nimic laughing

Iar o chestie pe care eu n-o inteleg este de unde vi s-a bagat voua in cap ca Universul se extinde daca in vid nu exista spatiu sau timp? Prietenul tau RAY a incercat sa explice asta folosindu-se de gravitatie. Din ce stiu eu, gravitatia este o forta de atractie, nicidecum de respingere.

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Deci Dumnezeu e nimic, și nimic e totul. laughing

| AC4S4 a răspuns (pentru SG1995):

Daca Dumnezeu nu are un inceput inseamna ca este nimic?

| NGheorghe a răspuns:

Dacă analizezi coliziunea dintre electron si pozitron, din ea rezulta doi fotoni. Fotoni se duc in spațiu (ei nu pot fi înmagazinati, iar operația inversă: din fotoni sa faci electroni... este imposibilă) si ajungi la concluzia evidentă ca toată materia va deveni, ireversibil, un "nimic"; adică va deveni un "ceva" ce noua nu ne poate folosi la nimic (in afară de a ne deplasa, interstelar).
Problema oamenilor de știința este ca ei nu se întâlnesc, iar cei ce studiază particolele... sunt sub pământ... si degeaba ei zic ca nu se pot crea particole din fotoni(energie) pentru ca astronomii din in vârf de munte nu aud si spun contrariu: din bigbang au apărut particole (ce nu pot apărea) iar aceste particole, cu un aport imens de energie, se condensează in atomi ușori si apoi tot mai grei. Unde are loc condensarea? Exact in stele si sori. Exact acolo unde energia(fotonii) nu se pot introduce in reacție datorită faptului ca este un rezultant gigantesc al ei. ( Prostia este unanim acceptată pana la găsirea unei explicații bune).

| chuckmanson a răspuns:

Faza e că nu putem spune exact ce înseamnă nimic. Ideea de „nimic" este ceva ce nu prea are sens nici științific, nici filozofic, nici teologic. Legile termodinamicii sunt și ele destul de controversate. Prima lege susține că materia nu poate fi creată sau distrusă, lucru care se presupune că ar nega existența lui Dumnezeu, iar cea de-a doua spune că trecerea timpului duce la dezordine, lucru care ar nega teoria Big Bangului.
Poveștile religioase despre crearea lumii sunt bazate în general pe ce credea lumea în momentul respectiv. Vechii greci spuneau că Geea, zeița pămantului s-a nascut din nimic și că apoi s-a născut Uranus s-a născut din ea pentru că ei credeau că nu poate exista cer fără pămant. Evreii au creat povestea de la începutul Genezei pentru că ei măsurau timpul în 7 zile, deci credeau că în tot atat timp a creat Dumnezeu lumea etc.
Eu personal cred în Dumnezeu, sunt într-o oarecare măsură și religios dar sunt și foarte pasionat de știință, însă nu pot să îmi dau seama care ar fi materialul sau energia din care am fost creați. Tot ce pot spune este că Universul nostru este extraordinar și trebuie să aflăm cat mai multe lucruri despre el!

| sabin89 explică (pentru chuckmanson):

Mi-a plăcut fraza de la urmă - universul este extraordinar si trebuie să aflăm cât mai multe lucruri despre el.