| juniper a întrebat:

Cica Iisus Hristos nu s-a nascut pe 25 decembrie, au descoperit cercetatorii, dar nu cred ca-i adevarat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici Biserica nu spune ca s-a nascut pe 25 decembrie.Noi nu serbam data nasterii lui ci ne bucuram pentru ca s-a nascut.Biserica a ales aceasta zi prin diferite calcule dar nu se stie daca e adevarat. Oricum toate luminitele si brazii, mos craciun si altele sunt facute doar pentru ca este iarna si oamenilor le da sentimente de iarna, fulgi in loc de slava pentru Hristos.

20 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Uite selfhelp a postat acum cateva zile aceste linkuri foarte utile:

http://www.mitul-isus.ro/......lui-iisus/

http://www.mitul-isus.ro/

cami
| cami a răspuns:

Si prin ce au descoperit ceracetatorii asta?
ce cercetari au facut? au dat timpul inapoi? pentru mine Iisus Hristos pe 25 dec S-a nacut...pentru fiecare dintre voi S-a nascut pe data pe care o vreti.winking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Noi nu serbam data nasterii lui, ci ne bucuram ca s-a nascut.

| andreutz a răspuns:

Auzi juniper...tot cercetatorii p**** au descoperit si ca va veni sfarsitul lumii in 2000...si na ca nu au avut dreptate...asa ca da-mi si mie un motiv intemeiat ca sa ii cred si pe acestia in legatura cu nasterea lui IIsus Hristos happy si in plus, ce importanta mai are in ziua de azi? adica tu imi zici mie ca daca se schimba data craciunului vor fi consecinte de o importanta majora? adica ce, va disparea criza asta economica sau va scapa Pamantul de poluare asa dintr-un foc? hai sa fim seriosi.

| gabrielutzu a răspuns:

Acesti "cercetatori" nu sunt altceva decat niste mascarici al caror unic rol este acela de a crea confuzie si neintelegeri in randurile crestinilor, mai ales in perioada marilor sarbatori(Craciun si Paste) cand incearca sa bage tot felul de "strambe" cu privire la adevarurile biblice.

| andrei_5514 a răspuns:

În New Catholic Encyclopedia se spune: „Nu se cunoaşte data naşterii lui Cristos. Evangheliile nu menţionează nici ziua, nici luna. . . Potrivit ipotezei avansate de Hermann Usener. . . şi acceptată de majoritatea bibliştilor de astăzi, s-a ales pentru ziua de naştere a lui Cristos data solstiţiului de iarnă (25 decembrie în calendarul iulian şi 6 ianuarie în cel egiptean) deoarece în acea zi, când soarele începe să se întoarcă pe bolta cerească din emisfera nordică, păgânii care se închinau la [zeul] Mithra sărbătoreau dies natalis Solis Invicti (ziua naşterii Soarelui neînvins). În 25 decembrie 274, [împăratul roman] Aurelian proclamase zeul-soare principalul protector al imperiului şi îi dedicase un templu în Campus Martius (Câmpul lui Marte). Crăciunul a apărut pe timpul când cultul soarelui era o practică foarte populară la Roma".

| petru a răspuns:

Cristos a Inviat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce importanta are cand? Important este ca s-a nascut pentru noi si, ca sarbatorim asa cum se cuvine. Vedeti, si Pastele se calculeaza dupa 2 calendare. Este important sa avem sarbatorile religioase si, sa traim momentele vietii Lui, asa cum stim si simtim fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu dai crezare la raspunsurile ateilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e, si nici nu s-a nascut in anul zero, ci in cu 4 ani inainte.
alinholiavo14 esti credincios? Ca nu as vrea sa ma intalnesc pe strada cu un intolerant de talia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Einstein: Oricine este serios implicat în cautarea stiintei se convinge ca exista un Spirit, o Inteligenta Superioara, care apare evident în legile universului, un Spirit mult superior celui al omului si unul în fata caruia noi, cu puterile modeste, trebuie sa ne simtim umili. În aceasta consta slabiciunea pozitivistilor si a ateilor, care se simt mândri de convingerea lor ca au reusit sa dezbare lumea nu numai de zei, ci si de miracole. Frumusetea acestui lucru este ca trebuie sa ne multumim cu recunoasterea miracolelor dincolo de care nu exista cale de iesire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DESCHIDE BIBLIA LA APOCALIPSA SI VEZI CE SPUNE DE LEU SII VEI STI ZODIA IN CARE SA NASCUT.CAT DESPRE CEL NACUT PE 25 DECEMBRIE, E CEL CE A SCRIS ISTORIA CU SABIA IAR ACUM VREA SA SI-O INSUSEASCA ¿CA DOAR EL E CEL BUN? IISUS(IOAN-ISUS)VEZI CE FRUMOS SIA PREGATIT DRUMUL CHIAR PROFETIT IN BIBLIE, CAT DE REANCARNARE E ADEVARATA, TOCMAI DE ACEEA SIA PREGATIT DIN VREME TERENUL PE CARE VREA SA MEARGA-TARA ZEILOR.LA ACEST REZULTAT AM AJUNS DUPA UN STUDIU LA RECE DESPRE OM SI APARITA LUI.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da este adevarat Iisus Hristos s-a nascut pe 11 septembrie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus Hristos s-a nascut pe date de 1 decembrie,,,,, noi sarbatorim la biderica dor o data 1 decembrie nu 25 tot cercetetori au descoperit ca o sa vina sfarsitul lumii in 2008 dar nu a venit si suntem in anul 2009,, eu nu cred nimic din ce zic astea sunt doar minciuni,,, oricum el nu s-a nascut sa stim noi totul despre el, s-a nascut ca sa ii ascultam sfatul si sa ne nastem si sa murim pentru el caci si el s-a nascut si a murit pentru noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evangheliile nu spun data nasterii lui Isus, si nici Isus nu a dat porunca sa-i fie sarbatorita nasterea sa dupa moarte.Tot din evanghelii nu reiese ca Isus ar fi sarbatorit nasterea sa cu apostolii cit a fost in viata. Da din evanghelii reiese ca Isus a sarbatorit cina cea de taina si a dat porunca ca aceasta sa fie sarbatorita si dupa moartea sa.Si apoi o intrebare de logica, cine daca ii moare cineva drag ii mai sarbatoreste ziua de nastere? Da Craciunul este o posibilitate de a bea si a minca in exces, pacat ca Isus este amestecat cu astfel de ocazii, nu-i face cinste pentru tot ce a facut el pentru noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus nu s-a născut pe 25 decembrie. Pe 25 decembrie se născuse un zeu, așa zisul zeul bunătății( sub forma de mâncare) și deoarece ziua lui Isus era mai târziu și această zi a lui Isus nu se sărbătorea, biserica a decis ca sa pună ziua lui Isus în locul lui zeul ăla ca sa sărbătorească lumea și ziua lu Isus așa că pupincuriștilor gura! Că tot proști rămâneți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil sa fie adevarat. Daca tinem cont ca anul calendaristic de acum 2000 de ani nu incepea in ianuarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus s-a nascut pe 25 decembrie mitologic pentru ca real nu s-a nascut dc pentru ca nu a existat si stiti dc mitologic zeul ra si multi alti zei au exact aceeasi zi de nastere si intr-adevar dimineata de 15 decembrie se vede o stea fffff stralucitoare la est este cea mai stralucitoare stea din galaxie iar in spatele ei stau aliniate inca 3 stele (3 crai de la rasarit)isus reprezinta zeul soarelui in religia noastra care sta in centrul a 12 zodi, apostoli in zodia noastra, iar am uitat multi alti zei precum ra, iisus, doi si multi alti au facut urmatoarele chiesti:sau nascut dintr-o virgina, au murit iar a treia zi au inviat, au facut minuni, au avut 12 apostoli, discipoli, prieteni etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zodia lunei decembrie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suntem demni sa judecam chind si cum s-a nascut Isus Hristos daca suntem crestini trebuie sa credem bibliei deaceia ne numim crestini sau credinciosi pentru ca credem caci isus a spus cine creden mine va avea veata vesnica caci numai prin mine va ajundje la tatal