| LoveToHate a întrebat:

Cine a fost "desteptul"care a spus "Crede si nu cerceta"? De ce?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

In primul rand ii rog pe antivorbitorii mei sa se gandeasca de doua ori pana sa faca o afirmatie si sa nu mai dezinformeze lumea. Cand nu stii ceva, TACi. Asta e regula.
Sa spuui ca Biblia e responsabila e ca si cand ai spune ca elefantul Mambo e responsabil.
Acum sa trecem la raspuns."Crede şi nu cerceta" are cu totul alte origini, fiind atribuită filozofului grec Celsus, ce a trait în secolul al II-lea după Cristos, un opozant al religiei creştine.
Este foarte interesant ca acest filosof este opozant al crestinismului.

| TheTigerX a răspuns (pentru Inferno):

Ti-am dat un *Inteligent happy

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Pai din versetul ala de la Proverbe pe care l-a dat Bogdan cam asa rezulta.
(antevorbitori, nu antivorbitori).

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Asa e. Ante si vorbitor.

25 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AxelBv a răspuns:

A....Biblia?

| LoveToHate explică (pentru AxelBv):

Nu scrie asa ceva in biblie.

| AxelBv a răspuns (pentru LoveToHate):

Versetul 3:5 din Pildele sau proverbele lui Solomon

Încrede-te în Domnul din toată inima ta şi nu te bizui pe înţelepciunea ta!

Proverbe 3:7 :
Nu te socoti singur înţelept; teme-te de Domnul şi abate-te de la rău!

| Polaris a răspuns (pentru AxelBv):

Cât îmi place Blibia asta.

Uite alt pasaj frumos:

23. De acolo s-a dus el la Betel. Şi cum mergea pe drum, au ieşit din cetate nişte copii şi s-au apucat să râdă de el, zicând: "Hai, pleşuvule, hai!"
24. Iar el, întorcându-se şi văzându-i, i-a blestemat cu numele Domnului. Atunci, ieşind din pădure doi urşi, au sfâşiat din ei patruzeci şi doi de copii.
(IV Regi, cap. 2)

| LoveToHate explică (pentru AxelBv):

Ma rog, nu scrie sa nu cercetezi.Ai si tu dreptatea ta, dar "Crede si nu cerceta" se refera la altceva.Se refera la Toma necrednciosul care nu a crezut ca Iisus a inviat.E o chestie spusa in popor(nu scrie in biblie).

| AxelBv a răspuns (pentru LoveToHate):

Daca eu iti spun ca bunicu' lu' vecinu' a inviat tu ma crezi?
Isus era un anonim care a venit sa ii spuna cuiva ca unu' a inviat. Tu ai fi crezut orbeste?

| LoveToHate explică (pentru AxelBv):

Nu vreau sa ma cert cu tinelaughing. Iisus nu era un anonim, se stiuse deja ca facuse minuni si alte chesii.
Normal, nu te-as fi crezut.

| AxelBv a răspuns (pentru LoveToHate):

Gandeste-te ca toata informatia pe atunci circula din gura in gura. Telefonul fara fir. DIntr-o parte a tarii in alta, informatia ajungea mult modificata. Nu puteai crede 100% orice auzeai.

| shadovv a răspuns (pentru Polaris):

Si?

| Polaris a răspuns (pentru shadovv):

Și îmi place!

| WhatheWow a răspuns:

E o expresie a celor care au scris Biblia nestiind ca vor exista oameni care nu se vor teme de puterea religiei si chiar vor face acest lucru. E valabila doar in cazul prostilor!

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

"E o expresie a celor care au scris Biblia." Astept o dovada.

| DarkBlood32 a răspuns:

Idem all.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deviza,,crede si nu cerceta" apartine dusmanului credintei crestine, filosoful grec Celsus, sec 2, care a pus in gura apostolilor din primele veacuri aceasta zicere, pe care ei, chipurile, ar fi folosit-o pentru a-i atrage la credinta pe oamenii simpli.

| LoveToHate explică (pentru anonim_4396):

Inferno spune ca Celsus a fost grec, tu spui ca a fost roman.Care-i adevarul pana la urma?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveToHate):

Scuza-ma eu am gresit, Celsus era grec.

| Muggz a răspuns:

Este un pasaj din Biblie nu stiu exact cine a spus, nici eu nu sunt de acord cu chestia asta happy

| suntserios a răspuns (pentru Muggz):

Nu e din Biblie desi aveam mai mult sens daca era de acolo.

| Inferno a răspuns (pentru Muggz):

Daca nu stii, TACI.
"Este un pasaj din Biblie"
Dovedeste. Daca nu poti sa dovedesti afirmatia pe care ai facut-o atunci aceasta va trece la categoria Afirmatii nefondate.
Nu mai induceti lumea in eroare daca nici voi nu stiti.

| BipolarBaby a răspuns:

Pai fa si tu le fel, doar crede in ce a spus si nu cerceta.