| Altair22 a întrebat:

Cine a fost Laocoon ( exista si o statuie cu el, el si fiii lui muscati de un sarpe ) si care a fost legenda lui?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Preot troian care s-a împotrivit aducerii în cetate a calului de lemn, a fost pedepsit de zeii protectori ai aheilor-atacat de doi şerpi şi sugrumat împreună cu fii săi

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Existenta sa este in stransa legatura cu Calul Troian. Laocoon si-a dat seama ca totul este un siretlic. Datorita acestui fapt serpi au iesit din mare si si l-au devorat impreuna cu fiii sai. Exista mai multe legende.

http://ro.wikipedia.org/wiki/R%C4%83zboiul_troian

| anka a răspuns:

Şi Casandra şi Laocoon erau împotriva păstrării calului, profeţind şiretlicul aheilor. Însă Casandra nu era crezută din cauza blestemului lui Apollo. Nişte şerpi au ieşit din mare şi i-a devorat pe Laocoon şi pe cei doi fii ai săi (Virgil, "Eneida"); pe Laocoon şi pe unul din fii săi (Proclus, "Crestomatia") sau doar pe fiii lui Laocoon (Quintus Smyrnaeus, "Posthomerica" şi Apolodor, "Epitome").

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laocoom a fost un invatat grec, care si-a dat seama de siretlicul gandit de Ulise (Odiseu) de a da cadou celor din cetatea Troia calul troian. Pentru al opri, zeii greci au trimis un sarpe sa-l ucida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista statui cul ei. laocoon nu a vrut ca acel cal sa intre in castel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost un om si omul ala a murit muscat de un sarpe gata