| MyToXicRoMaNcE a întrebat:

Exista Bloody marry? si daca da, care e legenda ei
?

Răspuns Câştigător
| RalucaTyan a răspuns:

Este vorba despre o poveste a unei femei numite Mary Worth. Se spune că avea un băiat și că era o femeie împlinită. Într-o zi a avut un accident grav cu mașina, în care fiul i-a murit, iar ea a rămas cu cicatrice grave pe față și cu arsuri. Ca să fie siguri că nu o să se uite în oglindă și o să sufere și mai tare, părinții ei au luat-o la ei acasă și au ascuns toate oglinzile. Într-o seară însă, Mary s-a ridicat din pat pe ascuns și a găsit o oglindă ascunsă în dulap. După ce și-a dat jos pansamentele și s-a privit a avut un șoc atât de puternic + suferința de la pierderea băiatului ei, încât a hotărât să se sinucidă și să bântuie persoanele în viață, în speranța că își va răzbuna fiul. De atunci i se spune Bloody Mary (Mary cea sângeroasă). Desigur, există mai multe speculații, cum că ea ar fi Fecioara Cea Sângeroasă, mama lui Iisus, care vrea să-și răzbune fiul, sau că ea era vrăjitoare într-un orășel mic, și odată a făcut o vrajă fără să vrea care i-a omorât fiul, iar apoi orășenii au ștrangulat-o pe un copac, după ce i-au tăiat chipul și au pus-o să se uite în oglindă etc. Tot felul de speculații.

Există un ritual de chemare al lui Bloody Mary, care începe așa: Trebuie să intri în baie, să stingi lumina și să închizi ușa. Apoi aprinzi niște lumânări și privind hotărât în oglindă să o strigi cam de 13 ori. Se spune că dacă folosești amenințări, precum "Bloody Mary, te urăsc!", "Eu ți-am omorât fiul, Bloody Mary", aceasta o să apară și e posibil să te rănească. Am mai citit pe internet că dacă faci asta singur în seara de Haloween, aceasta o să apară și o să te omoare. Nu zic că-i adevărat, am încercat în joacă cu mai mulți prieteni și țeapă că n-a venit nimeni. Asta după ce eram disperați cu povestea asta și toată lumea ne bătea la cap cu ea, ni s-a aprins și nouă curiozitatea să încercăm. uite si un video http://www.youtube.com/watch?v=NAwOS7jAJP0 esti sigura ca vrei sa il vezi?

6 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

Nu, nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e practic suc de rosii cu vodka. straight face
Daca te referi la vreo stafie sau abordezi subiecte paranormale, asteapta mult si bine.Te pup, pa!

| OhGodWhy a răspuns:

Da exista este o fosta regina a angliei
Da si tu un search pe google Cu numele sangeroasa maria

| ZeHelp a răspuns:

Bloody Mary nu exista, este un mit urban vechi. Cei ce cred in ea sunt mai "bantuiti" decat cei ce au creat aceasta superstitie!

| andreiboss31 a răspuns:

Bloody Mary este o fantomă sau vrăjitoare ce face parte din folclorul din Vest. Legenda spune că ea apare în oglindă atunci când numele ei este rostit de trei ori (sau câteodată de mai multe ori, depinzând de versiunea poveștii), deseori acest ritual fiind făcut la petreceri sau ca parte dintr-un joc. Se mai spune ca deseori, cand o invoci te poate rani grav sau chiar sa te omoare. Asta depinde de persoana care o invoca.
Exista foarte multe legende cu ea. Intr-o zi o fata pe nume Marry a pornit la padure.La hotelul unde se cazase si-a facut o prietena.Cand au fost sa viziteze padurea sau dus impreuna dar prietena lui Mary a lasatu pe Mary singura.Pe Mary o muscase tot felul de animale veninoase.Ea isi facuse iar o prietena care o abandonase in padure.Mary a hotarat sa isi ia o masina dar animalele tot au muscato.Ea a murit. Legenda spune ca dupa moarte celor doua prietene, Mary si-a dat seama ca ele erau surori si ca ele dupa moartea lor sau reincarnat.Mary omoara oameni cu speranata ca le va gasi. Mai sunt si alte legende pe care le puteti urmari online.