| Alixandru a întrebat:

Cine a fost regele Minos?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minos a fost un rege legendar al Cretei. Cateva detalii poti citi aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Minos. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel care era tatal minotaurului, ucis de tezeu.si care traia in labirintul din minos. un labirint in care daca intrai nu reuseai sa mai iesi.era construit de dedal tatal lui icar. ei si-au facut aripi din penele pasarilor ucise de minotaur si leau lipit cu ceara. icar a urcat prea aproape de soare, sa topit ceara si s-a zdrobit de pamant.dedal a murit de durerea fiului pierdut. tezeu a omorat minotaurul, si avea un ghem de ata de la fiica regelui, care se indragostise de el.la desirat si asa a putut gasi iesirea.firul ariadnei a ramas renumit im legende.

| aniiledha a răspuns:

Fiul lui Zeus si al Europei si frate cu Rhadamanthus si cu Sarpedon. Ca sa domneasca singur asupra Cretei, fara sa mai imparta tronul cu fratii sai, Minos a implorat ajutorul lui Poseidon. Pentru a-i castiga increderea supusilor, zeul a facut sa iasa din apele marii, la porunca lui Minos, un taur de o frumusete neobisnuita. Datorita acestei minuni savarsite Minos a devenit regele Cretei. El fagaduise in schimb sa sacrifice animalul lui Poseidon, lucru pe care nu l-a mai facut, atragandu-si in felul acesta mania zeului. Poseidon il pedepseste: el face ca taurul sa devina furios si sa-i pustiasca intreaga tara. Totodata, Pasiphae, sotia lui Minos, cu care acesta avea numerosi fii si fiice, e mistuita de o dragoste nefireasca fata de taur, cu care se impreuna, dand nastere unui copil monstruos, Minotaurul. In ajutorul regelui soseste insa Heracles, care izbuteste sa prinda animalul. De numele lui Minos este legata si o expeditie intreprinsa de el impotriva atenienilor ca sa razbune moartea fiului sau, Androgeos. Cu ocazia infrangerii lor, atenienii sunt siliti sa-i plateasca lui Minos un tribut anual: acest tribut consta din sapte tineri si sapte tinere, pe care Minos ii ucidea dandu-i ca hrana Minotaurului. Cu ajutorul Ariadnei, fiica lui Minos, Theseus rapune minotaurul si-i izbaveste pe atenieni de sangerosul tribut. O alta expeditie legata de numele lui Minos este cea intreprinsa impotriva regelui Cocalus. Ca sa-l pedepseasca pe Daedalus, constructorul faimosului labirint, pentru complicitatea sa cu Pasiphae, Minos a pornit razboi impotriva lui Cocalus, care-l adapostea pe Daedalus la curtea sa. Acolo insa isi gaseste moartea, fiind ucis, la indemnul fugarului, de catre fetele lui Cocalus. In timpul vietii, regele Minos se deosebise prin destoinicia cu care-i carmuise pe cretani si prin calitatile sale de bun organizator si legiuitor. Dupa moarte, se spunea ca ar fi fost pus, datorita spiritului sau de dreptate, sa judece suflete mortilor in Hades alaturi de Aeacus si Rhadamanthus.