| petru a întrebat:

Unde a trait (daca a trait) regele Minos?
Ce a fost (daca a fost) in afara de rege?
A fost ( daca se spune) si un simplu taran?
petru borodi/Cluj
Nu cautati in diictionare sau enciclopedii,
ca oricum Google este asaltat de cei ce nu stiu din propria minte raspunsul!
Da e bine ca macar cauta ce nu stiu si asa macar invata!

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

A fost regele Cretei, fiul lui Zeus si al Europei, cel cu Minotaurul...asta-i ce-mi aduc aminte, mi-a placut mitologia... iar raspunsurile, desi din propria-mi minte, candva au fost intr-o carte pe care am citit-o...nimeni nu se naste invatat si gata de lupta, ca Atena din capul lui Zeus...ca tot vorbim de mitologie...

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E, in mod sigur unul dintre multele personaje ale mitologiei grecesti.
Ma indoiesc de faptul ca ar fi fost un personaj real.
In mitologie este Minos, cel care construise Labirintul si tatal Ariadnei... cea cu firul calauzitor.
Si nici macar n-a trebuit sa caut pe Google. Atata cultura generala am si eu.
@Anastasia: stai linistita, ca reperele erau pentru mine, inculta de mine care n-am auzit de celebrul Aros din Milet pe care, in ultima instanta, l-am cautat CHIAR si pe Google (fara succes).

| petru explică:

Da, cartea este " Creta in timpul regelui Minos", ese o scriere istorica veche, sigur despre REALUL rege Minos, un Conducator de Exceptie, prin Excelenta, au ramas si multe legende,, printre altele era strajerul Raiului si al Infernului, care avea sarcina sa discearna cine unde sa ajunga.
am avut sansa sa citesc mai multe, erau ca niste frumoase
povestii, eram tanar acum sunt aproape de 70, chaiar daca am invatat putin mult prea putin, am citit mult istori si filosofia sunt foarte Frumoase si cuprind povesti incantatore si minunate pe care nu le uiti daca nu le discuti ci Intelegi!
petru borodi/Cluj
P. S "" Stii dragul meu Barnas, am o forte mare bucurie desi nu am invatat sa scriu corect. As zice ca pedotribul este mai iscusit decat mine, desi el nu se ocupa de arta vorbirii, insa face sa scrie forma atletului, pe care o scrie mdeland-o. Iarta-ma deci ca nu am priceperea scrierii corecte (desi-i simplu, zic unii)am invatat sa iubesc a citii. Nu, nu caut/citesc greseli de ortoscriere, cu acestea scribul este inzestrat deci si priceput in ele, ci minunate povesti pline de intelepciune, care poate sa te faca mai bun sau oribil de destept deci rau. Deci asculta Vorbele si intelege Ideile si din mazgalelile mele!""
Zice si Aros din Milet

| Nastasia a răspuns:

Vaga mea impresie este ca ai studiat sau studiezi in "profunzime " istoria.
Si eu am trecut pe la cursuri insa nu cred ca am avut onoarea sa primesc asemenea repere bibliografice. Sunt curioasa care dintre cadrele didactice a reusit sa-ti suscite atat de mult curiozitatea si interesul, astfel incat sa-ti doresti sa transmiti mai departe lucrurile inovatoare pe care le descoperi.
Sper ca nu e prea tarziu sa mai primesc liste de bibliografie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ai venit sa starnesti emulatie si dorinta de scormoneala pe google... poate il blocheaza cautatorii! Tine-o tot asa, petru borodi/Cluj
Monica/Calarasi