| Adoniaa a întrebat:

Buna!
Imi poate da cineva "legenda minotaurului si regelui cretan minos", nu gasesc nicaieri.
fundabig grin

Răspuns Câştigător
| Iuly96k a răspuns:

Regele Minos avea un minotaur, un monstru pe jumatate om pe jumatate taur, intr-un labirint situat sub palatul sau. In fiecare an sacrifica 14 tineri greci acestei creaturi infioratoare. Eroul grec Tezeu s-a hatarat sa-l omoare pe minotaur. Cu ajutorul ficei regelui Minos, Aridana, si-a croit drum in labirint, a ucis monstrul si a scapat din labirint urmand un fir pe care-l desfasurase pe parcurs.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Minotaur si aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Minos. Si nu spune ca ai cautat, sunt multe surse pe internet referitor la acel subiect, trebuia doar o simpla cautare.

mira
| mira a răspuns:

Nu stii sa cauti pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie pe google "lgenda minotaurului si regelui cretan- wikipedia"
mie mi-a mershappy