| mirvald a întrebat:

Cine conduce lumea, in care traim acu?

Răspuns Câştigător
| afrodita17 a răspuns:

Cineva asemanator unui sofer cu permisul luat pe spaga...

35 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Fiecare isi conduce propria lume. Restul sunt tapi ispasitori pentru problemele noastre (francmasonii, americanii, irakienii, dumnezeu...).

| danut a răspuns:

Un UZURPATOR dar cu puteri limitate.sad

cami
| cami a răspuns:

Pana`n toamna... Base!

| andrei_5514 a răspuns:

SATAN. La 1 Ioan 5:19 scrie ca "întreaga lume zace în puterea celui rău". Nici nu ma mira daca ma uit in jurul meu (la lucrurile care se intampla, rautatea oamenilor samd). Dumnezeu il va reduce la tacere in curand (biblia arata). De ce nu a facut-o pana acum si cand o va face? scrie-mi personal si iti voi raspunde folosind biblia.

| selef a răspuns:

Marele conducator.

| yadora a răspuns:

EEE hheee. se mai stie maica cine pe cine conduce? In ziua de azi pana si sugarii cu tata-n gura dau ordine, iar cei de 11 ani stau cu pistolul la tampla noastra ca sa le platim taxa de protectie...

| SweetCandy a răspuns:

Toti avem un mic univers al nostru...asa ca fiecare om are lumea lui...

Lumea e condusa in ultimul timp de cine vrea si cine poate...Americanii ne conduc?
Habar nu am daca e asa...eu una nu ma simt condusa in niciun fel...fiecare ne conducem...pentru k noi ne cunoastem cel mai bine...

| lbtc a răspuns:

Utilizand natura sa proprie (trupul si spiritul), civilizatia si cultura ca pe un meterez ridicat impotriva lui lui Dzeu, omul cazut (omul turnului Babel) a incercat si incearca mereu sa fortifice in umanul sau si sa-si castige indumnezeirea pe cont propriu revendicand-o obstinat prin miturile successive ale nemuririi (si divinitatii esentiale) a sufletului sau a spiritului generic al umanitatii, ale progresului istoric nelimitat, ale istoriei sau culturii divinizate, respectiv idolatrizate (ca tot atatea "chipuri " ale absolutului facute de om)…. citeste "Omul animal indumnezeit"….

| funnymantm a răspuns:

Oameni in umbra. sunt oameni si in spatele presedintelui care e format cu cate un reprezentant din servicile secrete/parlament/banca federala si nationala si multi alti. impreuna foarmeaza un grup care au un scop. nu o sa spun aici caci o sa trezesc conflicte. bafta.

| funnymantm a răspuns:

Criticul... am incercat sa nu spun acel cuvant. acum pe tine cade o eventuala remarca. chestiile astea nu prea le poti spunewinking

| funnymantm a răspuns:

Da stiu, dar nu vezi ca si tu si eu am primit vot la "stupid" asta e clar semn ca lumea inca nu e pregatita sa accepte, chit ca exista dovezi chiar sub nasul nostru (criza economica, gripa porcina, aviara etc etc. asta in romania, sa nu zic ce se intampla acum in state.)

| sorin a răspuns:

America

| cîrne a răspuns:

O fata dragalasa foc.lumea mea, cel putin

| doinitza a răspuns:

Toti cred ca Biblia este pur si simplu o carte sfinta, dar ea este plina de intelesuri lume, nu in zadar se spune ca ea este cartea cartilor. In Biblie scrie ca Dumnezeu i-a spus lui Avram ca fii lui va conduce lumea, iar fii lui Avram sunt evreii. Evreii conduc lumea, numai ca ei stau in umbra! Cine credeti ca stau in spatele lui Obama si Putin, controlati lista celor mai bogati oameni din lume, mai mult de jumatate sunt evrei numai ca nimeni nu descopera identitatea lor. Cine credeti ca stirnit criza mondiala? Oricum undeva banii cei care nu mai sunt in circulatie sunt pastrati undeva, intr-un cont bancar secret si cum va obtine ceea ce vrea BUM si totul a revenit la normal...

| ejaxz a răspuns:

Masoniihappy

| spillux a răspuns:

Scurt, simplu si la obiect: BANUL

| IqStorm a răspuns:

China

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Masoneria.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca cei ce exploateaza resursele (petrol, cherestea, gaze naturale, metale, elemente radioactive etc.).
De ce spun asta... pentru ca mi-a dat sa vad un prototip de generator electric ce converteste caldura ambientala in curent (pur si simplu se raceste spre o temperatura de 0 grade kelvin), si care dispozitiv nu va fi folosit niciodata deoarece, cel ce l-a reinventat (dispozitivul a fost inventat de Tesla... si toti stim ce a patit omul ala) ii este frica pentru viata lui.

Se spune ca in lume deja s-au inventat surse de energie inepuizapbile/curate/eficiente, dar nimeni nu are curajul sa le faca publice, deoarece risca sa moara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masonii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@funnymantm...sunt dovezi destul de clare ca suntem condusi de catre masoni...
De ce sa ne mai ascundem dupa deget?
Pentru cei naivi? nu vad de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Funnymantm, pai mai omule, masonii, au nevoie de oameni din acestia stupizi, pentru a-si face treaba linistitiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stapanitorul veacului acestuia.cu instrumentele lui, multe si inselatoare. dar si efemere.are vreme putina si de aceea umbla si rage ca un leu in cautare de victime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, in cea mai mare masura, noi, oamenii de rand.Cine a vazut ca in spatele oricarui om muncitor, ce numai si-a luat salariul, sa fie agasat de en reprezentati de firme, sa cumpere nu stiu ce de la ei?, ca ale lor i fac viata mai usoara, ca ale altora sunt mai bune, ...Nu sta nimeni la spatele nimanui sa traga de banii castigati lunar. Ignoranta si "standardul" fluturat ca obiectiv de atins i-a facut pe oameni sa-ti dea tie motiv de gandire la aceasta intrebare.Ca orice mamifer al faunei Pamantului, si omul, n-are nevoie decat de hrana, si un loc ferit de Soare si capriciile naturii pentru nani.Restul?, ...mofturi! A, bun!, cele mai multe mofturi au fost un catalizator pentru cresterea sperantei de viata, ne-au imbogatit inteligenta (descoperind in esenta propria existenta), dar, la urma urmei, lumea este condusa de personaje, ...Am ajuns la o concluzie in privinta manipulatorilor acestei lumi; Adultii (pentru ca se considera o plafonare a caracterului individual la o varsta adulta), cand aspira temeinic la a conduce politic, ori prin bogatii financiare, marea lor majoritate isi demasca un aspect din copilaria timpurie.De acolo de unde (probabil datorita carentelor de-a fi parinte si exemplelor de urmat), copilul nu reuseste sa-si suprime tendinta de-a fi egoist, de-a fi primul si-a avea orice, oricand.Nu este de judecat.Chestiunea sta in instinctul de conservare.Sunt foarte multe exemple intre vietuitoare, care-si strang mai mult decat au nevoie imediat.Inaintand in varsta acesti copii, care sunt excesiv de rasfatati si li se permit destule nesimtiri, raman cu acel instinct de conservare, de "nesatui", si, in asociere cu teama de-a nu ramane fara ce-au dobandit, si cu mandria de-a fi importanti (idrolatizati si invidiati), devoreaza efectiv acest Pamant. Cer de la el ceea ce nu le apartine, si, mai mult decat poate oferii, iar pentru ca resursele sunt limitate, insa numarul de aspiranti la titlul de "Numarul 1" creste, lupta este acerba, nemiloasa.Cine conduce lumea in care traim acu`?,... Ignoranta si naivitatea majoritatii, si teama celor considerati alesi superiori.Iti doresc visarea unei lumi fara acestea! Ciao!batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O da, cine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evreii masoni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

America va incerca sa conduca lumea intreaga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SUA incearca sa conduca lumea intrega. De acolo a inceput si criza asta mondiala, si tot de acolo au inceput sa mediatizeze cu microcipurile...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne conduce cine poate...