| anonim_4396 a întrebat:

Cine este aurel vlaicu si ce a inventat

7 răspunsuri:
| Bine a răspuns:

Aurel Vlaicu A FOST un inginer român, inventator şi pionier al aviaţiei române şi mondiale. Construieşte un planor cu care efectuează un număr de zboruri, iar dupa ce se muta in Bucuresti, incepe constructia primului sau avionA obtinut la concursul aviatic international de la Aspern- Viena (iunie 1912), premiul I pentru aruncarea la tinta a unui proiectil si premiul II pentru aterizare la punct fix. Avioanele construite de el se deosebeau de cele straine prin: forma de sageata a corpului, dispunerea in fata a profundorului si a cârmelor, aripa cu profil variabil, care in zbor lua forma apropiata de cea optima, prezenta a doua elice in tandem, care, invârtindu-se in sensuri contrare, isi compensau reciproc cuplul de torsiune, prezenta trenului de aterizare cu roti independente, precum si aceea a reductorului dintre motor si elice. Caracteristic pentru avioanele sale era de asemenea faptul ca pilotul avea câmp de vedere liber in toate directiile. In 1912-1913 a proiectat avionul Vlaicu III, primul avion de constructie metalica din lume. S-a prabusit lânga Câmpina, la 13 septembrie 1913, incercând sa treaca Carpatii cu avionul Vlaicu II.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nua fost inventatorul el. El doar a fost un promotor pentru noi in a demonstra zborul cu un aparat de zbor mai greu decit aerul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu stiu cine e de aia am intrat ca sa aflu nu ca sa dau raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aurel vlaicu a fost un inginer roman inventator si pianier al aviatiei romane si mondiale.

| 19970703 a răspuns:

Este un inventator roman