| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate recomanda niste carti de filosofie bune? Sau ma rog, care v-au placut in mod special.

3 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Pai incepe cu Platon (dialogurile lui) si Aristotel (cauta cartea despre metafizica). Dupa cauta Kant - Critica ratiunii pure si ceva de Descartes. Personal nu am studiat toate aceste carti dar din limitata mea intelegere stiu ca asta este ordinea cea mai "profesionala".

Poti incerca si ceva romanesc gen Petre Tutea - Intre Dumnezeu si neamul meu.

| cucarachaalien a răspuns:

Ispita de a exista - Emil Cioran

| Aly_4866 a răspuns:

Mentionez ca nu prea cunosc inca, dar ma pasioneaza filozofia.

"Lumea Sofiei" de Jostein Gaarder
"Introduction a la philosophie" de Karl Jaspers
"Zen and the Art of Motorcycle Maintenance" de Robert M. Pirsig
"Mirarea filosofica" de Jeanne Hersch