| vagabond a întrebat:

Cine la creat pe dumnezeu? sau de unde o aparut?

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Noi l-am imaginat, in neputinta noastra de a putea explica viata si cum s-au de ce existam. Mereu incercam si propunem tot felul de teorii despre simburele vieti aici pe pamant si totusi inca problema nu e rezolvata, este doar la nivelul de teorie dar nimic precis stabilit.
@ Wales in lipsa cunoasteri concrete si tu emiti unele posibilitati "Cine știe în a câta dimensiune trăiește Dumnezeu"? Te intreb, de ce sa fie neaparat creatorul universului Dumnezeul biblic, idee imaginata de oamenii de acum cateva mii de ani ci nu o alta entitate "Generatorul de informatie" sa zicem, forta universala ce coordoneaza totalitatea legilor, materieii si energiile universului. Dumnezeul Biblic este zugravit in biblie ca fiind una cu noi, "Si a zis Dumnezeu: Sa facem pe om dupa chipul si asemanarea Noastra." lucru imposibil din moment ce Dumnezeu se defineste in alta dimensiune.
Intrebarea pusa de @vagabond, nu este tampita asa cum vrei tu sa apară ci este destul de fireasca stiind ca omul este dotat cu o cantitate uriasa de informatie, cu o mare curiozitate (elementul principal in evolutia lui) si in lipsa acestei informatii despre Dumnezeu sa se intrebe. Sa mai lungim vorba cand nici tu nu ai aceasta informatie din moment ce emiti o teorie a altei dimensiuni imprecise a locatiei lui Dumnezeu?

| cristi202 a răspuns:

Creatia presupune timp - inainte nu a fost nimic, mai apoi a fost creat. Dar timpul face parte din Universul nostru, asa ca Dumnezeu, care e in afara Universului, e si in afara timpului, deci nu poate fi vorba de creatie in cazul lui, nu poate fi un moment in care sa fi aparut, pentru ca daca ar fi asa, automat l-ai limita pe Dumnezeu la Universul in care traim, si atunci nu ar mai fi Dumnezeu.

| wales a răspuns:

Omul a descoperit până acum 11 dimensiuni prin teoria stringurilor. Omul experimentează doar 4 dimensiuni. Cele 3 dimensiuni ale spațiului: Lungime, lățime și înălțime; + cea de-a 4 dimensiune a timpului. Din cele 4 dimensiuni pe care omul le poate experimenta, doar timpul este unidirecțional. În celelalte dimensiuni, putem călătorii în ambele sensuri " dreapta, stânga – înainte, înapoi – sus, jos " însă în timp călătoreşti doar înainte spre viitor.
Acum, Dumnezeu nu e legat de timpul nostru, El a creat timpul pentru noi, asta înseamnă că timpul nu a existat înainte de-al crea Dumnezeu, și ca atare, în absenţa timpului nu există un început, mai pe înțeles; Dumnezeu trăiește într-un prezent " azi " permanent. Cine știe în a câta dimensiune trăiește Dumnezeu? Poate că sunt dimensiuni necunoscute de noi oamenii?
Foarte mulţi atei consideră că universul este infinit. Atunci se naște următoarea întrebare: Dacă universul este infinit, de ce nu ar fi și Dumnezeu dintotdeauna? Şi pentru cine crede aşa, este absurd să întrebi: Cine L-a creat pe Dumnezeu? Cum ar fi să întrebi: Cine a creat necreatul? Sau cine l-a făcut pe cel nefăcut? Categoric e o greșeală. E ca și cum ai întreba: Unde este soția burlacului?
Dragă Conjur, prin ce mijloace de cercetare ai ajuns tu la concluzia asta? Ce n-a reușit știința ai reușit tu, bravo.

| wales a răspuns:

Dragă Hombre,

Expresia " Chipul și asemănarea Lui Dumnezeu - Genesa 1:26, 27 ", nu este o comparație fizică, de vreme ce Dumnezeu e infinit iar noi suntem limitați, logic nici nu avea cum. Comparația nu este fizică, ci spirituală:
Chip = identitatea sfințeniei Lui Dumnezeu, vezi " Efeseni 4:24 "
Asemănare = capacitatea de a gândi și capacitatea de liberă alegere și exprimare " liber arbitru "
Isaia 40:18; Romani 12:2; 1 Cor 7:31; coloseni 1:15.
Tu mă întrebi: " Te întreb, de ce să fie neapărat creatorul universului Dumnezeul biblic ", dar de ce să nu fie?
Ca să ne putem da seama că Dumnezeu biblic este unul și același cu Dumnezeul creator al Universului, trebuie să aflăm dacă biblia e adevărată, dar trebuie să avem o vedere obiectivă dacă vrem să aflăm adevărul și să nu o trecem prin filtrul nostru subiectiv atunci când o cercetăm. Caută dovezi în favoarea bibliei, începând de la practicile medicale folosite de evrei cu mi de ani înainte de a se descoperii anumite lucruri, toate profețiile biblice sau adeverit în tocmai, dpvd arheologic etc.

| wales a răspuns:

Dragă madapple,

A fost o vreme când ateii considerau că universul este infinit, ulterior s-a dovedit științific că universul are un început. E, ateii de la acea vreme erau adevărați. În cazul acesta, dacă universul are un început atunci are și o cauză, nu crezi?

| chelstone a răspuns:

Prea-tampita minte umana incepand cu zeii din america latina pana la zeii egiptului antic si zeul crestinopatilor de acum 2000 de ani

| Dumnezău a răspuns:

On the first day, Man created God.

| Alyra a răspuns:

E clar...suntem niște proști! Eu nu știu răspunsul la această întrebare, de fapt...nimeni nu îl știe. Îți dai seama că nu folosim nici măcar 10 % din capacitatea creierului nostru. Geniile ajung doar până la 6 %, iar noi restul și mai puțin. Ar fi culmea să ne dăm seama cum a apărut Dumnezeu, dacă nici măcar nu putem calcula să zicem 347x945 din cap,fără să avem nevoie de foaie. laughing
Răspunsul meu prescurtat e următorul:„Subiectul ne depășește. Suntem atât de mici în comparație cu universul aceasta infinit și plin de mistere nedezlegate"
P.S. Am pus și eu această întrebare, așa că...îmi pare rău, dar trebuie să îți spun că nu ai să primești niciun răspuns concret. worried E inutil...

| Laura a răspuns:

Noi.

| Mayar a răspuns:

Dumnezeu exista din totdeauna-citeste in biblie si o sa vezi. Nu ai cum sa intelegi asta, fiindca mintea nostra nu poate cuprinde cu ratiunea acest lucru.
Asta scrie iarasi in Biblie, dar e cat se poate de adevarata: Dumnezeu a fost din totdeauna. Uite, de ex "Cred intr-unul Dumnezeu, Tatal a tottiitorul". Deci e clar!

Si cei care zic ca Dumnezeu nu exista, am o replica pentru ei :"Doar nebunul zice in inima lui: Nu exista Dumnezeu!" asa ca aveti grija

| adrian_6090 a răspuns:

Pe Dumnezeu nu L-a creat nimeni! El exista de la Sine! Insusi Dumnezeu a zis: Eu sunt Cel ce Sunt!
Daca ar fi creat de cineva ar insemna ca nu mai este Dumnezeu, fiind creat devine creatura si inseamna ca altcineva este mai mare ca Dumnezeu, ceea ce este imposibil si absurd totodata!

| LastChance a răspuns:

Întrebarea e "Pe cine să creeze?"

| Conjur a răspuns:

Salut.

Observ că la categoria aceasta sunt foarte multe întrebări despre religie. Înţelegeţi odată că Dumnezeu nu există şi încetaţi cu întrebările astea neinteligibile, care nu au ce căuta la categoria "Ştiinţă şi filosofie".

Succes.

| GuardianAngel_1273 a răspuns:

Nu existakiss

| GuardianAngel_1273 a răspuns:

Nu existawinking

| Melindutza a răspuns:

In Biblie scrie ca Dumnezeu a ezistat din totdeauna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Popa de la biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@wales
Niciun ateu adevarat nu poate crede ca Universul e infinit. Infinitatea=dumnezeu care nu e posibil in plan logic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine dracu` s-a gandit la intrebarea asta pusa de sute de ori?

| Kristianna a răspuns:

Dumnezeu nu fost creat. Dumnezeu a creat Lumea, Universul, si tot.

Am o intrebare ptr.userul @madapple.

Daca popa de la Biserica l-ar fi creat pe Dumnezeu,cine ar fi creat tot ce ne inconjoara?
Apopo, cand vreti sa puneti intrebari pe TPU., ganditi si judecati!

| vagabond explică:

Bun bah fratilor d-zeu a creat tot ce ne inconjoara dar pe el cine la creat? sau cum s-a creat? cum exista daca nu am fost creat de nimeni?

| vagabond explică:

Frate cineva sau cumva tot s-a creat d-zeu daca d-zeu a creat tot el cum a fost creat? adica cum de exista? ca si el nu avea cum sa se nasca asa peste noapte si se spune ca tot ce a creat dzeu e perfect dar tot ce e om e pacatos dar isus daca am fost om nu a fost pacatos? sau nu a fost om? asta nu o inteleg

| Emmanuela a răspuns:

Pe Dumnezeu la creat credinta, tu daca crezi in el atunci el o sa fie tot timpu cu tine in inima ta