| mirceaman a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna ce era tara NOD ( biblie) Era populata?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

O ţară nebinecuvântată de Dumnezeu, unde locuitorii ei s-au împerecheat şi cu îngerii căzuţi. Se afla la est de Eden.
Cain după ce l-a omorât pe fratele său Abel s-a stabilit acolo.

1 răspuns:
| radu a răspuns:

Locaţia „ţării Nod" nu se ştie; aflăm doar că era la răsărit de Eden (ca să nu mai vorbim că în afară de bănuiala că Eden ar fi fost undeva în Mesopotamia, nu ştim nimic despre Eden). Eu cred că (,) Cain s-a căsătorit cu o soră de-a sa înainte de a pleca în Nod, şi abia acolo s-a culcat cu soţia sa şi a început a avea copii. Locuitorii acestei „ţări" erau tot urmaşi de-ai lui Adam. Cetatea zidită şi care purta numele primului născut al lui Cain (Enoh) nu trebuie să ne ducă cu gândul la cetăţile văzute de noi prin filme sau în călătoriile noastre prin Europa. O cetate pe vremea aceea era orice aşezare care era împrejmuită cu ceva pentru a asigura cât de cât protecţia locuitorilor ei. Ori numărul acestor locuitori nu era de obicei peste 100.
P. S: eden-rai-paradis (in caz de nu stiai cuvantul. sper ca ti-am fost de ajutor tongue )