| beckam2008 a întrebat:

Cine stie cum se face o racheta? Ma refer la carburant, din ce se poate face? :d

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

Cauta pe google

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pt modele de rachete se folosesc materiale explozive pentru lansare. Este interzisa folosirea lor neautorizata!
Motor de racheta (motor cu reactie) se poate face si prin producere puternica de gaze, prin anumite proceduri chimice complexe, dar ele nu sunt la indemana civililor.
De asemenea, lansarea modelelor de rachete se poate face si cu ajutorul unui lansator mecanic, bazat pe arc sau cauciuc intins, asemanator prastiei.

cristian
| cristian a răspuns:

Hidrogenul lichid.
Reactiile chimice care au loc in timpul combustiei combustibililor obisnuiti implica combinatia oxigenului cu carbonul, hidrogenul sau sulful prezent in combustibili. In urma acestor reactii rezulta dioxidul de carbon, apa sau dioxidul de sulf. Alte substante prezente in continutul combustibililor nu contribuie la combustie; ele se evapora in timpul combustiei sub forma de vapori sau raman după combustie in forma de cenusa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa pui intr-un tub de folie de invelit astupata praf de pusca. Apoi astupi si deasupra, faci o gaura mica la fund si bagi putina sfoara. Iei o scobitoare de facut frigarui si o lipesti de racheta. Pune racheta intr-o sticla si aprinde sfoara. Daca iti merge filmeaz-o si posteazo pe site.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot eusunt, cel de mai sus, o mica sugestie: praful de pusca se gaseste in petarde si incearca sa nu folosesti tot tubul de carton. Mult succes!

| RomanianRocketry a răspuns:

Iata un site care vcred ca te va ajuta:

http://romanian-rocketry.site11.com