| EternalIce69 a întrebat:

Am auzit ca Coreea de nord a lansat o racheta balistica intercontinentala.Se stie unde o sa loveasca aceasta racheta?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

A fost un test, racheta a fost "cheala" si nu o sa loveasca nicaieri.
Se cheama Hwasong, este o ICBM (racheta balistica intercontinentala), s-a ridicat la aproximativ 4450km altitudine, a parcurs aproximativ 950 km si s-a prabusit (controlat) la 1000 km de coastele Japoniei.
Data fiind altitudinea la care a ajuns, se crede ca este o ICBM si poate parcurge aproximativ 13.000 km, raportat la sol, asadar vectorul il au, mai lipseste incarcatura nucleara care pentru moment se pare ca nu o au atat de miniaturizata incat sa incarce o astfel de racheta.
Partea buna este ca escaladarea testelor inseamna niste sute de miliarde pentru industria de armament din SUA.
Mai face Kim un test...mai cumpara aliatii niste rachete pentru protectie...
Chiar Romania inteleg ca a dat 4 miliarde pe un sistem Patriot, deci...nimic nou sub soare.
Daca nu exista un Kim, il inventau.

1 răspuns: