| Podolski19 a întrebat:

Cine stie reteta Coca Cola? dau funabig grin

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Interesant e ca au aparut aici deja citeva retete. Dar stai linistit, reteta e tinuta la mare secret, nimeni nu o stie decit cei ce o fabrica.

9 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Presedintele SUA nu poate primi una rapida pe sub birou fara sa afle planeta. Dar nimeni de la cola nu a dezvaluit o reteta in 80 de ani? :O wow

| DEBrown a răspuns:

Apa + coloranti, indulcitori si alte chimicale.

| dollydee a răspuns:

Eu o stiu, dar o pastrez secret...in cazul in care imi trebuie sa curat prin baie

| MiK3L a răspuns:

Cred ca pune si NaOH in ea adica soda caustica dar in cantittai minimale.

| adriana996 a răspuns:

Cei ce o fabrica.

| moraruvictorash a răspuns:

Mai bine cumpara o coca cola.si 5-10 gume de mestecat.dirol.orbit. punele in sticla pe toate amesteca ft bine si vezi efectu. funda plizzz

| goXer a răspuns:

Cum preparăm 8 litri de Coca-Cola

Lista ingredientelor prezentate de publicaţia americană este:

Extract fluid de coca, 3 drame (un dram are 3, 888 grame)
Acid citric 3 uncii (o uncie are 28, 34 grame)
Cafeină 1 uncie (28, 34 grame)
Zahăr 30 (nu se oferă precizări cu privire la cantitatea exactă)
Apă 2, 5 galoane (un galon are 3, 34 litri)
Suc de lămâie 2 pinte (o pintă are 0, 57 litri în Anglia şi 0, 47 l în SUA) > Vanilie 1 uncie (28, 34 grame)
Caramel 1, 5 uncii sau chiar mai mult, pentru culoare
Arome 7X (se folosesc 2 uncii de arome la 5 galoane de sirop), după cum urmează: alcool 8 uncii, ulei de portocale 20 de picături, ulei de lămâie 30 de picături, ulei de nucşoară 10 picături, coriandru 5 picături, antranilat de metil 10 picături, scorţişoară 10 picături.
Dintre aceste ingrediente, cel puţin două sunt E-uri. Acidul citric, E 330, este folosit şi în alimentele eco, dar poate accelera formarea cariilor dentare. Nici consumul frecvent de caramel, E 150a, nu este recomandat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasta este reteta din cate stiu:

Extract fluid de coca, 3 drame (un dram are 3, 888 grame)
Acid citric 3 uncii (o uncie are 28, 34 grame)
Cafeină 1 uncie (28, 34 grame)
Zahăr 30 (nu se oferă precizări cu privire la cantitatea exactă)
Apă 2, 5 galoane (un galon are 3, 34 litri)
Suc de lămâie 2 pinte (o pintă are 0, 57 litri în Anglia şi 0, 47 l în SUA) > Vanilie 1 uncie (28, 34 grame)
Caramel 1, 5 uncii sau chiar mai mult, pentru culoare
Arome 7X (se folosesc 2 uncii de arome la 5 galoane de sirop), după cum urmează: alcool 8 uncii, ulei de portocale 20 de picături, ulei de lămâie 30 de picături, ulei de nucşoară 10 picături, coriandru 5 picături, antranilat de metil 10 picături, scorţişoară 10 picături.
Dintre aceste ingrediente, cel puţin două sunt E-uri. Acidul citric, E 330, este folosit şi în alimentele eco, dar poate accelera formarea cariilor dentare. Nici consumul frecvent de caramel, E 150a, nu este recomandat.

| Yoyo4ever a răspuns:

Iata care este reteta Coca Cola, conform descoperitorilor ei, thisamericanlife.org:

- Extract fluid de coca: 11, 64 grame
- Acid citric: 85, 02 grame
- Cafeina: 28, 34 grame
- Zahar 30 (este neclar din text de ce cantitate exacta de zahar este nevoie)
- Apa: 8, 35 litri
- Suc de lamaie: 0, 94 litri
- Vanilie: 28, 34 grame
- Caramel: 42, 51 grame sau chiar mai mult, pentru culoare
- Arome 7X (se folosesc 56, 68 grame de arome la 16, 7 litri de sirop), dupa cum urmeaza: alcool 226, 72 grame, ulei de portocale 20 de picaturi, ulei de lamaie 30 de picaturi, ulei de nucsoara 10 picaturi, coriandru 5 picaturi, antranilat de metil 10 picaturi, scortisoara 10 picaturi.

fundita?!?big grin