| anonim_4396 a întrebat:

Dacă rețeta Coca-Cola e secreta, atunci de ce pe sticle de Cola apar ingredientele folosite?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Producatorii sunt obligati sa specifice macar partial ingredientele!
Cred ca putem avea parte si de " ingrediente surpriza - secrete "! ( evident nespecificate pe ambalaj )

Coca - Cola ( am observat eu ) da ceva dependenta.

Uite si o teorie, mai SF decat SF-ul, dar poate fi si adevarata ( si un motiv real de ce reteta Coca -Cola e intr-adevar,... secreta )

https://dynomight.net/cola/

Iar pentru Pepsi care are aceeasi culoare

https://www.cbsnews.com/......-cal-soda/

Adevarul nu se stie care e cu adevarat!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ingreduentele pot aparea, dar cantitatile nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă ei nu spun pe etichetă tot.
Dacă ție îți dă cineva fabrica pe mână și ingredientele, nu îți iese ceva la fel. Diferența este secretul.

| doctorandus a răspuns:

Reteta Coca-Cola nu e secreta, cu exceptia aromelor produse de International Flavors & Fragrances pentru Coca-Cola.

| relian a răspuns:

Nu este trecut tot pe eticheta. Nu este trecut acolo ca contine cocaina laughing oamenii habar nu au, dar coca cola de aia se numeste asa coca, ce iti spune cuvintul asta?

Initial bautura continea cocaina, beau aia si se drogau laughing apoi li sa interzis pe motiv ca unia, dupa ce se drogau se apucau si violau femei laughing
Asa sa ajuns sa se foloseasca cocaina dar fara substanta aia care iti ia mintiule sau ceti mai face.
Coca cola este singura firma din SUA care poate importa frunze de coca, dar foloseste cocaina, doar dupa ce scoate acea substanta din ea.
E ceva gen cum este berea fara alcool.Mai sunt si alte ingredinete ce nu-s trecute pe etichete.