| anonim_4396 a întrebat:

Cioran. a. spus; Pe.om.trebuie.doar.sal.aprobi.nute.poate.obliga.nimei.sa -l.si.crezi.Acum.vin.EU.si.vaintreb.pe.voi.cei.din.inter iorul.monitorului.meu.ce.sa.fac.eu.cu.acele.persoane.ce- mi.rapesc.din.tinp.obliginduma.sa.le.citesc.mesajele.far a.inteles.fara.unscop.VA.MULTUMESC.STELIAN

Răspuns Câştigător
| lbtc a răspuns:

Nu neaparat trebuie sa il aprobi - acest "trebuie" - este discutabil. De exemplu fata de ce sa il aprobi.
Daca te gandesti la Dzeu - probabil Cioran a vrut sa spuna ca intre el si Dzeu nu sunt intermediari. Dar personal cred ca nu este suficient sa te mantuiesti "autonom" si singur - tu esti in conexiune cu ceilalti.
Nu trebuie sa te rupi de ceilalti, desigur poti sa fii si un singuratic este alegerea ta de obicei sau uneori te mai scoate si "turma" in afara, dar trebuie sa ai o conexiune cu Dzeu oricum ai fi.

Viata si comuniunea sau socialul sau poporul presupune si interconectica.
Prin ochii tai se uita Dzeu la mine si invers, valabil pentru. cei din jur de asemenea in toate sensurile...sunt grade de constiinta.
Prin comunicare afli informatii bune de la ceilalti - desigur Cioran se refera ca de obicei la moarte ca la un adevar absolut. Adica vrea sa spuna el ca nimeni nu stie cum sta treaba cu moartea.
Personal cred ca moartea nu exista - sufletul este nemuritor - moartea trupului ca o trecere intr-o alta lume. Poate sa demonstreze Cioran ca nu este asa, deci si viata este un adevar absolut.
Cioran a fost destul de contestat si este...
Totusi a fost un mare ganditor.
Totusi ideea de absolutism - poate duce la un radicalism ...siar mai fi si altele...

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cred ca nu-ti functioneaza tasta Space.
La intrebarea ta, e un raspuns simplu : incerc sa ma abtin la a da raspunsuri intrebarilor neinspirate, celor care nu tin de anumite convingeri religioase si politice, dar nu totdeauna reusesc.

| Bacemi a răspuns:

Ai fost cat pe ce sa ma convingi ca merita sa citesc asta dar nu ai reusit. Nu te obliga nimeni. Nu ai inteles nimic din vorbele domnului Cioran. Daca e sa transpunem gandurile lui la ideea aceasta, ar fi trebuit sa citesti un mesaj si daca nu esti de acord cu el il ignori.

| fabiola a răspuns:

Dar tu cu noi ce ai de ne chinui asa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ignora altfel nu vei putea merge mai departe. O singura carare e a ta si trebuie s-o cunosti

| nicol_9663 a răspuns:

Singura solutie e sa le stergi si sa nu acorzi importanta.