| RAY a întrebat:

Citisem pe wikipedia ca a iti folosi mereu ratiunea se numeste rationalism naiv, de ce?

3 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Tot ei ar trebui să te și lămurească.

| doctorandus a răspuns (pentru ancaval):

Supraestimarea a cat stiu stiintele.

| Bluestar15 a răspuns:

Fiindca ratiunea e o mica parte din ceea ce inseamna cunoasterea si totodata zona din creier care se activeaza atunci cand omul rationeaza (cateva zone din cortex) reprezinta o mica parte din creier.Arta, relatiile umane, religia, literatura, gandirea creativa, gandirea laterala, hermeneutica etc. etc. folosesc alte mijloace fara sa fie deloc irationale, pur si simplu au o alta ratiune a alcatuirii lor decat rationalismul de tip logico-matematic.