| sabin89 a întrebat:

Contez pe onestitatea voastră happy Nu căutaţi pe net! Nu folosiţi calculatorul! Folosind doar creionul şi hârtia, puteţi spune care dintre următoarele două numere este mai mare?
1. radical indice 4 din 4
2. radical indice 7 din 7

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Radical de ordin n din m este m la puterea 1 supra n. Am ridicat la puterea 28 ca sa se simplifice fractia. Mi-a dat 4 la puterea 7 de comparat cu 7 la puterea 4. 7 la a 4-a mi-a dat 2401, 4 la a 7-a, in timp ce calculam, 1024*16. Clar e mai mare.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Sunt chestiuni relativ simple, dar nu ştiu dacă 5 din 10 absolvenţi de bac ar putea să explice asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Stai, astea-s de bac? Sunt prea usoare.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. radical indice 4 din 4

| Inferno a răspuns:

Https://imgur.com/WCyXLAB

Insa nu am reusit sa demonstrez formula pentru sinus(a+b). Ma mai gandesc acolo.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Corect. Catank a fost mai iute de picior. happy
Aia cu sin (a+b) nici nu cred că o putem expune aici, pentru că e nevoie să reprezentăm nişte figuri pe un plan: un cerc şi o serie de linii.

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

E mai grosolana metoda respectiva de rezolvare. Trebuie sa stai sa il calculezi pe 7^4. Un calcul dificil de facut fara a pune mana pe o foaie si un creion.

Pe cand demonstratia facuta de mine este evidenta de la o simpla privire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

7^4 = 7*7*7*7 = 49*49 le grupezi si calculezi doar ultima parte, 2401 e rezultatul. (inca mai am foaia langa mine)

| sabin89 explică:

Pentru a înlătura orice dubiu că aţi folosit calculatorul, ar fi bine să spuneţi şi cum aţi aflat.

| sabin89 explică:

Pentru că tot suntem la compararea numerelor - şi ca să nu deschid un topic separat - comparaţi şi astea:
1. rad. din 7 + rad. din 10
2. rad. din 3 + rad. 19
Tot folosind doar creionul şi hârtia. Şi fără să extrageţi acei radicali.

| Mosotti a răspuns:

Eu unul spun sincer ca nu stiu. Am incercat sa ma gandesc evident in conditiile date de tine fara net si calculator si nu am reusit, am uitat cum se calculeaza cu indicii aia, ca e o regula, si daca o stim, e f clar. Aia e.
Mancao-ar eu de scoala dupa ce am uns-o cu Nutela, nu cainii unsa cu untura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Radicalul indice 4 din 4.