| Meme10Memu a întrebat:

Copiii de 5 ani sunt nestiutori cu privire la teoria evolutiei. Ei nu ar afla despre nici o teorie evolutionista si nu ar crede in aceasta teorie daca ar fi lasati sa gandeasca singuri si daca parintii lor nu i-ar indoctrina de mici cu teoria evolutionista. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Tu nu trebuie să te exprimi așa: "Cand vezi o casa știi că s-a construit cărămidă cu cărămidă, ca a evoluat dintr-un praf..."
Ci în mod normal este așa: "Când vezi o casă știi că cineva s-a gândit la construcția fiecărei cărămizi, s-a gândit la fabricarea cimentului care unește cărămizile între ele..."
Deci înainte de orice realizare existentă cineva se gândește la ea.
Dacă și din punct de vedere spiritual oamenii ar gândi mai înainte ca să ia hotărâri, astăzi nu ar mai fi atât de multă confuzie în cele religioase.
Că și dacă ar fi existat un big bang (mai exact o întâmplare) astăzi am fi avut mai multe pamanturi lângă noi sau în jurul soarelui. Sau o fi o nimereală că nu suntem mai aproape sau mai departe de soare?
De altfel oamenii trebuie să cunoască diferența dintre dovadă și demonstrație, și de asemenea să cunoască faptul că niciodată nu trebuie să ne luăm după demonstrații, ci numai după dovezi. Dovada și demonstrația par a fi asemănătoare; dar dacă gândim profund, ele sunt lucruri diferite, chiar dacă noi le folosim ca și sinonime.
Prin asta vreau să spun că Dumnezeu nu ne va oferi niciodată vreo demonstrație a existenței Sale (dacă ar face-o, cei mai mulți oameni ar trăi cu groază). El ne oferă dovezi ale existenței Sale, și deja le avem. Ca acestea nu sunt în armonie cu inimile noastre, adică cu dorințele și concepțiile noastre, asta este altceva.

47 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Prefer povestile cu brazilience care o sug baiatului care aduce pizza in detrimentul celor cu barbosul care ma urmareste 24/24 si judeca tot ce fac.

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Povestile preferate de tine inseamna complacerea in nedreptate. Acele brazilience sunt amarate, nefericite. Viitorii lor soti mor in razboaie, conflicte, lupte pentru droguri iar ele isi folosesc trupul ca sa supravietuiasca. Povestea care iti place are un fundal si o perspectiva submra.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ahahahaha, ce ai mai muscat-o! OK, atunci studente care si-o trag cu profi. Nici povestea aia nu e buna? Nu, ca o fac din interes. Neveste adulterine! Nimfomane! Lesbiene care o fac pur si simplu pentru placere si atit. Nah, si la astea o iei pe aratura? Ce am zis eu, ce ai inteles tu...

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Bine. Cum spui tu. Insa toate aceste povesti care tie iti plac nu au perspectiva. Sunt lucruri trecatoare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Esti amuzant, dar nu. Si povestile din biblie sunt trecatoare. Sint trecute, mai exact. Daca cauti nemurirea, nu o sa o gasesti in pupatul de cruci. Prefer sa pup ***. tongue

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Vezi ca am bagat partea cu 1913, 607 i. Hr, 2520 de ani. Deci e o poveste cu efecte in istorie si lumea reala. Nu e orice fel de poveste ca Harap Alb, etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca povestea cu Harap Alb ar avea vreo 2000 de pagini, sigur s-ar potrivi si din aia cate ceva in lumea reala...winking

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum ramane cu 607 i.Hr, 2520 de ani, 1913-14, primul razboi mondial? Profetiile din cartea Daniel s-au implinit cu exactitate in legatura cu unii imparati si regine istorice. In povestea cu Harap Alb nu apar ani istorici, calcule de perioade.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Detaliaza, te rog. La potrivit povesti din biblie toti au fost dati naibii. Cind nu se potrivesc, ghinion... "doar dumniezo' stie" si gata.

| CostinAlamariu a răspuns:

E adevarat. Orice om care e sincer cu el si gandeste isi da seama ca teoria evolutionista e o tampenie colosala care poate fi foarte usor distrusa cu filozofie si matematica.

| alexthedragon a răspuns:

Prietene teoria evolutiei este fundatia biologiei moderne si unul dintre criteriile esentiale ale vietii. Teoria evolutiei are un volum imens de evidente in favoarea ei, in adn, in anatomia si fiziologia tuturor fiintelor vii, in morfologie, biologie celulara și dezvoltare embrionară, în recordul fosil etc. Este un proces care a fost observat direct de mii de ori si care poate fii demonstrat pana si in agricultură si medicină. Este o realitate imposibil de negat.
Ceea ce spui tu este o eroare de logică foarte des intalnită la creationisti( nu e deloc de mirare). Tu realizezi că pozitia ta religioasă creationistă este una atat de subredă si lipsită de suport si evidențe și că a fost demontată de atat de multe ori că singura modalitate de a propaga mizeria asta e să minți niște copii impresionabili care nu iti pot critica pozitia. Patetic.
Ca un ultim răspuns. Dacă ar fi o metodă de a șterge amintirea teoriei evoluției din istorie și să ascund dovezile, acestea ar fi in mod inevitabil redescoperite. Dacă aș putea șterge amintirea creștinismului din istorie, acesta ar fi pe veci uitat și ar fi ca și cum nu a existat.

| alexthedragon a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Hai amice că îți lansez eu o provocare. Tu imi explici cum poti distruge evolutia cu matematică și filozofie, apoi îți voi explica cum greșești și cum pot eu să o dovedesc prin biologie.

| alexthedragon a răspuns (pentru Meme10Memu):

Casele nu se reproduc precum organismele vii. Organismele vii au părți ale corpului de care nu au nevoie nu au fost făcute cu o schiță în minte, pentru un scop anume, se pot adapta la condițiile de mediu ostile etc.
Analogia e incredibil de proastă.

| Meme10Memu explică (pentru alexthedragon):

Teoria evolutionista se bazeaza pe premisa ca pocnind din degete hocus pocus a aparut prima peptida ceea ce experimental nu s-a observat.

| alexthedragon a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu prietene, e clar că nu știi absolut nimic depre știință, în primul rand pentru că încurci evoluția cu abiogeneza. Niciun om de știință nu pretinde că totul a apărut din nimic, voi fanaticii religioși sunteți cei care credeți în prostiile astea. Tu crezi că totul a fost făcut print-o incantație de către un duh prin magie. Îți proiectezi propriile defecte asupra celor ce nu ți le împărtășesc.

| Meme10Memu explică (pentru alexthedragon):

Ai vazut prea multe desene animate omuletule. rolling on the floor

| alexthedragon a răspuns (pentru Meme10Memu):

Serios? Asta e cel mai bun contra argument pe care îl poți da? Patetic!