| bleakk a întrebat:

Credeți ca site-urile de socializare precum Facebook, schimba intr-un fel treptat personalitatea oamenilor, in special a tinerilor deoarece ei sunt mai usor de modelati? Ma gândesc ca Facebook, prin definitie, iti da o oarecare libertate de exprimare pe care, in realitate din cauza anumitor factori, nu o ai. Pe Facebook poti părea chiar o alta persoana de cum esti in viata reala, si asta nu neaparat din cauza vreunei ipocrizii crescute. O spun din experiența. Am observat chiar la mine, tânăr fiind, o oarecare schimbare si asta din cauza ca o perioada destul de îndelungata m-am avântat prea mult in acea "lume", mizan pe faptul ca fiind acolo cineva, pot creste cumva si in realitate. Insa, nu a fost chiar asa. Dedicand mult timp din zi statului pe Facebook, pe urmărirea de persoane (in sensul sa vad ceea ce au mai postat, ce au mai facut), acest fapt mi-a schimbat oarecu perspectiva, distorsiond intr-un fel realitatea. Mi-am dat seama intr-un târziu ca nu trebuie sa dau nici 2 bani pe ceea ce este o persoana in mediul virtual, deoarece realitatea poate fi chiar opusa. Nu spun ca nu sunt si persoane care sunt la fel, dar majoritatea (mai ales tinerii) vor doar sa para. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Cu siguranta. Multi dintre ei promoveaza o anumita imagine despre ei care nu este adevarata si ce este mai rau este faptul ca ajung sa o creada. Facebook-ul este ca un fel de platforma in care ajungi sa propulsezi reclame pentru propria-ti persoana si ajungi sa te vinzi pentru like-uri. Iar chestia asta mi se pare destul de trista.
Iar apoi, oamenii uita sa se mai bucure de timp si mi se pare ca renunta la libertate. Pentru ca unde se duc se gandesc sa dea check in loc sa se bucure de timpul liber, apoi se gandesc sa faca poze, stau si pierd ore in sir facandu-si poze, gasind pozitia cea mai buna, in cel mai luxos restaurant sau bar si sunt atat de acaparati de ideea asta incat uita sa se bucure de experienta respectiva. Chiar daca par a avea un sir mare de evenimente in viata lor, parerea mea este ca nu prea se bucura de ele.
Mi astea mi s-ar parea cele mai nasoale efecte pe care le are Facebook. Personal nu prea stau sa pozez si nici sa imi fac selfiuri. Wall-ul meu este parasit de multi ani. laughing Insa nu mi-a placut niciodata dependenta pe care o da si nu imi place ca atunci cand traiesc o experienta de care ma bucur primul meu gand sa fie sa fac o poza sa ma asigur ca am iesit bine in ea si sa o pun pe Fb. Plus de asta nu imi place sa ma vand pe tava. Daca lumea vrea sa ma cunoasca sau daca vor sa stie ce am mai facut, intreaba. Cei carora le pasa intreaba, iar restul nu conteaza, pentru ei esti doar un subiect de barfa.

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Se numeste efect Proteus.(Proteu fiind o divinitate greceasca ce putea lua diferite forme)
"The Proteus effect describes a phenomenon in which the behavior of an individual, within online virtual worlds, is changed by the visual characteristics of their avatar. This change is due to the individual’s knowledge about the behaviors that other users who are part of that virtual environment typically associate with those characteristics. "

vezi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Proteus_effect

Also, watch:

https://www.youtube.com/watch?v=f8WsO__XcI0

Minutul 7:00.

| J0B0MAT a răspuns:

Da,eu cred ca schimba.Cel putin pe mine. Pierdeam ore in sir pe ceva care nu ma ajuta cu absolut nimic, mai mult imi ingreuna activitatile din viata reala.Din fericire am reusit sa 'ma las' si sa investesc timp in lucrurile care conteaza cu adevarat.

| Darkmagic a răspuns:

"usurinta in modelarea" tinerilor e cel mai mic efect al Facebook, Twitter, TV Social, Messenger, etc.
Impactul cu adevarat major e dat de aceste retele comunicarii orale.
Utilizatorii capata mai mult curaj "in scris", in dauna comunicarii firesti, orale, simplifica ideile, simplifica si mai mult semantica, devin excesiv de semiotici in exprimare, toate acestea in dauna oratoriei. Exprimandu-se scurt, utilizatorii nu mai sunt capabili sa exprime idei complexe, limitandu-se la un "bagaj" de cateva sute de cuvinte.
"Traiesti" pe Facebook din "postari" clipuri si "citate"? happy Iti insusesti malign, ideile altora despre varii subiecte, idei inepte si "adanci", care pe retele se rezuma la peisaje cu norisori iar pe fundal imbecilitati de tipul: "viata e minunata", "dragostea e...", etc. happy

latter edit:
O prietena vazand numele retelelor pe care le-am pus in text m-a rugat sa-i traduc ce am scris, a ras si mi-a concluzionat:
"Toata lumea a copiat de la noi prescurtarile folosite de rapperi si emigranti crezand ca e "cool" sa fii analfabet. Oare cum se numesc cei care-i copiaza pe prosti?"
Like, please. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fondatorul facebook!
Acel "Mark printul de varza acra"
Ar trebui băgat la închisoare pe viata.
A distrus viețile a milioane de oameni.
Din cauza rahatului de Facebook multi sau sinucis pentru ca părinții le-au interzis sa mai stea pe el.

Multi stau 12 din 24 pe fb etc.

La fel merita și fondatorul Twitter.
Închisoare pe viata...

Cea ce fac aceste rahaturi de non-socializare este sa scazi încrederea în sine.
Sa dai în depresie.
Sa dai în anxietate.
Sa devii violent.
Sa nu poți purta o discuție face to face cu fata/băiatul pe care îl placi/o placi

Dar pe site vorbești cu ea/el în prostie și orice.

Deci numai efecte negative au aceste porcarii virtuale.

Va dau un sfat tuturor!

Dați dezactivare cont de Facebook și după dați click pe acest link:

https://www.facebook.com/help/delete_account

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Ce extremistlaughing Nu la asta ma refeream. Dispari

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Ai grija ce afirmații faci bai spanacule.

Au fost cazuri în care sau sinucis pe că le-a fost interzis accesul la facebook.

Cei care Mark se îmbogățesc pentru că spanaci ca tine își pierd viata în fata monitorului.

Facebook face oamenii sa fie anti sociali.

Și în același timp ii spionează.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru anonim_4396):

Experiente proprii sau?

| Suck a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare să fie vina lui sau a tinerilor care nu stiu să se oprească? Acel site e o porcărie, e ok pentru cineva care are cunoştințe dragi in strainatate, are şi părți bune dar cei care îl folosesc l-au făcut să pară un rahat.

| Deaad a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vina creatorului site-ului ca oamenii sunt prosti si pur si simplu, nu stiu pe ce planeta se afla.
Daca esti atat de cretin incat sa dai in depresie si sa devii violent pentru ca parintii iti interzic sa mai stai pe facebook, meriti sa te sinucizi si sa mori.
Lumea nu are nevoie de tine.

| bleakk explică (pentru Deaad):

Trist, dar adevarat, dar el e prea prostanac ca sa poate intelege ca vina e la ei si ca, cel mai probabil, scopul creatorului nu a fost unul malefic si bine-stabilit, asa cum sugereaza troll-ul de mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranță îi schimbă într-o oarecare măsură. Mulți ajung să socializeze mai mult pe Facebook decât în viața reală, și din păcate mulți devin antisociali din cauza asta.

Facebook-ul are părți negative dar și pozitive. Spre exemplu: Dacă ești o persoană care dă check-in oriunde ar merge, face poze la tot ce mănâncă și își fac zeci de selfie-uri pe săptămână - clar trebuie să te schimbi.

E cam aiurea când vezi persoane care pun preț pe numărul like-urilor/prietenilor.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Cam asa gandesc si eu. Extremele de genul acela nu sunt bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice astfel de mediu online are parti bune si parti proaste. Facebook are cam multe proaste, toti cunoscutii mei semi-retardati sunt dependenti de Facebook, acolo e viata lor. D-aia inca pastrez legatura cu ei, stiu din start ca orice alegere fac ei e cea gresita asa ca eu aleg opusul fara a mai fi nevoit sa invat din greselile mele.

Facebook-ul face doua chestii foarte bine, una ar fi ca reuseste sa dreseze turmele de prosti ca niciodata in trecut. Pana acum trebuia sa-ti dai silinta ca sa manipulezi prostii, cu ajutorul Facebook-ului acest lucru a devenit extrem de simplu. Masele de bovine pot fi puse in miscare cu doar cateva click-uri. Ce e hilar este ca ei cred ca se bucura de libertate ca nimeni altii in trecut si ca ce fac ei prin apartenenta la turme care servesc unui scop este, de fapt, conditia suprema la care poate ajunge exprimarea. Asta in timp ce ei sunt simple oi care servesc unor scopuri pe care nu le vor intelege vreodata.

Al doilea lucru pe care il face foarte bine este sa destrame relatii si sa creeze drame acolo unde acest lucru putea fi evitat. Natura umana e simpla, ne dorim ce nu avem si intotdeauna ni se pare ca ceilalti o duc mai bine. Asa ca Facebook pune la dispozitie cea mai usoara si tentanta cale de a-ti insela partenerul. Oamenii sunt slabi si impulsivi astfel fiind predispusi la a calca stramb. Cu ajutorul Facebook-ului poti face asta de fiecare data cand jumatatea ta a uitat sa traga apa la toaleta. Majoritatea tinerilor din ziua de azi ajung impreuna datorita Facebook dar se si despart din acelasi motiv. Asta pentru ca mediul virtual ofera sansa fiecaruia sa para ceea ce nu este si lumea nu se da inapoi sa profite de asemenea ocazie.

Ar mai fi chestii grave de care se fac vinovate aceste site-uri, de la dependenta pe care o dau, la iluzia indivizilor ca sunt mult mai mult sau mult mai putin decat restul si pana la indepartarea oricarui fel de intimitate a individului.

Evident ca are si parti bune, poti gasi prieteni de care nu mai aveai cum sa dai, poti gasi oameni cu care impartasesti aceleasi pasiuni si, cel mai important, poti vedea ce mananca toti prostii dimineata...

Nu am cont si nu imi voi face vreodata. Iar daca am pofta de o doza de prostie crasa pot accesa oricand TPU, nu imi trebuie Facebook.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

In primul rand, opinia ta mi se pare una ok, insa finalul m-a frapat putin. "Nu am cont si nu imi voi face vreodata." Ai dat un raspuns in care ai dat impresia ca stii exact despre ce este vorba, insa ai mentionat pe sfarsit ca nu ai avut un astfel de cont. Nu cred ca este asa de important, dar de unde stii lucrurile alea? laughing (doar nu le-oi fi anticipat)

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Pentru ca nu traiesc pe alta planeta, pentru ca Facebook este peste tot si pentru ca majoritatea cunoscutilor mei au Facebook. Prin urmare ma lovesc zilnic de acest site si de site-uri similare.

Bine, fiind foarte inteligent de felul meu, ar fi stat in picioare si varianta cu anticipatul.

| dragodana a răspuns:

Salut! O sa ma crezi alien,dar nu am cont pe Facebook pentru ca mi se pare o pierdere de timp.Ce ma intereseaza ce face x-ulescu? Bineinteles, pe Facebook toti se dau grande, toti sunt fericiti, toti sunt super-extra-mega.
Oamenii care stau mult pe retelele de socializare au o realitate distorsionata pentru ca acolo totul este lapte si miere.
Viata in offline este mult mai misto, cu bune si cu rele.Partea nasoala este ca majoritatea facebook-istilor prefera online-ul pentru ca ii face fericiti. Tarziu se vor trezi si vor fi singuri.Trist.

| papuciirupti a răspuns:

Evident ca schima personalitati, pe unii in rau pe altii in bine. toti isi doresc succesul si faimawinking. eu nu am mai pus o poza de un an laughing si vad mereu de la fete in general cum nici macar nu arata in realitate, toti baietii sa para smardoi dar sunt majoritatea cocalari. o mica paranteza: daca o fata ar disparea si cei de la politie ar folosi o poza de pe facebook crezi ca ar putea sa o gaseasca? laughing. evolutia are efecte pozitive si negative, acum depinde de mai multi factori si de mai multe perspective