| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca a existat Atlantida? De ce a disparut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A disparut din cauza de Santorini. Acelasi Santorini care a generat si asa-zisa despartire a apelor la Moise.

7 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Da, a existat... Ape... puternice. ce au navalit asupra-i.

| alma a răspuns:

Sunt multe legende ce vorbesc despre Antartida, una dintre ele ar fi, ca era un continent ce a existat acum zece mii de ani in oceanul Atlantic dar in urma unui cutremur sa scufundat intre valurile apelor.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Eu cred ca a existat. A disparut probabil in urma unui cataclism.

| Chuck a răspuns:

Sunt multe teorii. S-a vorbit despre Atlandita si la Codul lui Oreste (o emisiune buna, in my opinion.)

http://www.mystic-mouse.co.uk/Wisdom_Texts/Atlantis.htm

| marcflo a răspuns:

Da chiar cred ca a existat. De ce a disparut? o fi fost de la ceva "incalzire globala" a vremii, schimbari climatice, sau terestre. da de existat cred ca a existat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista o carte de-a lui Platon pe tema asta,"Dialoguri" se numeste. Atlantida se spune ca a existat, dar cu mai mult de 10.000 de ani in urma.Se mai spune ca au fost mult mai avansati decat noi, in ceea ce priveste tehnologia si multe alte aspecte.Respect parerea voastra, dar eu nu prea cred ca a existat. Poate daca vor gasi ceva ramasite ale civilizatiei respective, undeva pe fundul oceanului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atlantida a fost o insula din marea neagra care a disparut la un cutremur; pe vremea atlantilor spatiul carpato danubiano pontis era singurul neinchetat si locuibil, emil constantinescu are o carte despre cum s-a manifestat era ghetii