| Alex_7297 a întrebat:

Credeţi că arma perfectă este omul lipsit de conştiinţă?

13 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Daca acceptam ca "lipsit de constiinta"inseamna a fi incapabil de a disocia intre bine si rau, adica dam constiintei o valoare morala, atunci intr-adevar, omul aflat intr-o astfel de incapacitate ar fi o arma perfecta, Inteligenta sa, fara limite morale, ar deveni o arma infricosatoare.Numai ca, in ultima vreme psihologii au descoperit ca un astfel de individ fara constiinta intra in sfera patologicului, e denumit psihopat si am citit cazuri concrete despre soldati americani care au savarsit acte de cruzime inumana in Vietnam, au fost chiar decorati pentru acele acte considerate"de vitejie", pentru ca, odata intorsi acasa sa devina criminali in serie.Invatasera jocul de-a Dumnezeu stapan peste semenii lor si le placuse in asa masura incat devenisera instrumente perfecte de ucidere.Asadar,este adevarat, atunci cand omul devine o masina fara suflet, incapabila de compasiune, lipsit de limite morale, el poate deveni o arma perfecta dar plasata in sfera patologicului.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca arma perfecta este ignorantul. Si asta pentru ca e cel mai usor de influentat si manipulat.

| Arthur a răspuns:

Da dar depinde ce aptitudini are.

mira
| mira a răspuns:

Da, dar depinde cine il manipuleaza.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

"Constiinta este tocmai punctul de gravitatie al individului" (Mihai Eminescu). Fara constiinta nu avem identitate. Fara identitate, putem fi in mod cert manipulati.

| Ianna33 a răspuns:

Da. N-ai constiinta, devii un robot sub control.

| ionutarges a răspuns:

Cred ca arma perfecta e omul inzestrat cu inteligenta dar lipsit de iubire.

| Majj a răspuns:

Da, sau omul orb de ura

| danutzsan a răspuns:

Nu, arma perfectă este inteligența.

| Spintecatorul a răspuns:

Depinde de situatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i omul fara constiinta pentru ca denota inconstienta si nepregatire pentru a deveni o arma.Este omul care a transcens constiinta trecind dincolo de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate cred ca la categoria arma perfecta avem o lista lunga: omul nepasator, omul consumator de senzatii ieftine, omul care nu mai citeste, etc. Hei, dar lucrurile cred ca se pot schimba in bine, suntem o societate adolescenta, deci vom creste.

Răspuns utilizator avertizat