| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca dumnezeu este dispus sa te scoata din existenta definitiv daca vrei acest lucru?
tot vad intrebari aici vizavi de viata de apoi eu sincer sunt atee nu cred in asa ceva dar de dragul conversatiei sa spunem ca exista un creator suprem si o viata dupa moarte, un om moare si totusi vede ca are viata eterna in lumea de dincolo dar nu ar mai dori sa continue, nu ma refer din rautate dar vrea sa isi " dea demisia " ca sa ma exprim mai elegant
eu una nu imi pot inchipui existenta eterna mi se pare chiar un adevarat iad si chiar vad confort in idea de non-existenta ca as vrea sa ma si "odihnesc" definitiv
nu stiu asa gandesc eu na voi ce parere aveti? :-\

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Si ce e mai frumoasa perspectiva de a hoinari prin Univers fara tinta? Macar acolo ni se promite liniste. Ori pentru mine asta e ideal. Dar cum nu poti fi deplin linistit daca nu uiti absolut tot ce are legatura cu conditia umana va fi cam aiureahappyDestul de piperat pretul linistii. Dar nimeni nu stie cum va fi.Sau daca va fi.Nici macar cand va fihee hee

| ania a răspuns:

Probabil ca existenta eterna te duce cu gandul la un cosmar pentru ca nici acum nu-ti placa sa stai singura cu gandurile tale, fara alte persoane, fara muzica, fara zgomot de fond...
Eu cred ca asa ne-a creat, sa nu simtitm impliniti pana nu ne reconectam cu El. Provoaca-L daca exista sa ti se arate, sa te convinga El. Mie mi-a raspuns tuturor provocarilor, merita incercat!

| zorialbi a răspuns:

Nu e posibil, pentru ca sufletul este nemuritor. happy

| profudereligie a răspuns:

Tu eşti o mică părticică din univers care are "norocul" de a fi configurată într-un anume fel foarte personal. Astfel ai această conştienţă de sine. Care va dispare la un moment dat, ca un bec căruia i s-a ars filamentul. Becul în sine va mai rămâne ceva timp, apoi se va sparge, după care atomii din care este compus se vor amesteca în marea de materie. Nici din acest punct de vedere lipsit de divinitate nu vei obţine o "relaxare" definitivă.

| PiCcaCciu a răspuns:

Pooi... E grav ca esti atee...LoL.Adica cum sa nu crezi in Dumnezeu el a creat lumea.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vointa ta libera este pe Pamant. In cealalta viata, se presupune ca aduni ce-ai plantat pe pamant. Se presupune ca sufletul este nemuritor, deci este imposibil sa-ti doresti sa inceteza a mai exista. In plus, fara minte, nu sti in ce masura esti in stare sa iei decizie(poate habar n-ai de viata de pe pamant)