| RAY a întrebat:

Ce anume din ceea ce afirma Nihilismul nu este adevarat?

Nu există dovezi rezonabile pentru existența unui creator sau cârmuitor suprem, o "moralitate adevărată" nu există și o etică seculară obiectivă este imposibilă;

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Sustinerile de mai sus sunt corecte, dar nu sunt specifice doar nihilismului.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Conform lui Stanley Rosen nihilismul are in comun cu platonismul ca numai valorile absolute merita adorate si respectate; dar nu exista valori absolute, adauga nihilismul.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Nu ma intereseaza asta, ceea ce afirma e adevarat sau nu?

| RAY explică (pentru doctorandus):

Asa,bravo, crezi ca nu poate exista o moralitate absoluta?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

In caz ca ea ar exista, ceea ce e cert e ca noi, oamenii, nu o cunoastem.

| RAY explică (pentru doctorandus):

De ce este o etică seculară obiectivă este imposibila?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Etica este functie de timp (perioada istorica) si de loc (tara). Plus ca vorbind de grupuri sociale, depinde de clasa sociala, de avere si de educatie.

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Sustinerile de mai sus sunt corecte, dar nu sunt specifice doar nihilismului.