| klau95 a întrebat:

Credeti ca e posibil ca pamantu sa-si piarda atractia gravitationala si sa cadem in "sus" adica sa nu mai fim atrasi de pamant?

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Cred ca nu realizezi ce inseamna gravitatie! Hai sa te lamuresc eu... nu stim inca ce e aceea gravitatie dar stim sa o masuram valoric/matematic, iar dupa calcule gravitatia nu se pierde. Cazul tau ar putea fi real doar in teoria membranelor (gravitonii sa nu mai atinga atat de mult membrana realitatii noastre rezultand o scadere in forta gravitationala a universului).

| GodBlessYou a răspuns:

Intrebarea mi se pare imbecila, dar si unele raspunsuri.

| klau95 explică (pentru GodBlessYou):

Ok pastreaza raspunsu pentru tine nu vreau sa-l inpartasesc cu tine.
Pot pune orce intrebare vrea muschii mei, atat timp cat este vb despre stiinta.

| comansorin a răspuns:

Pai chestia asta ar fi posibila doar daca pamantul s-ar fragmenta in sa zic asa in jur de 5.000.000.000.000.000.000.000.000.000 de bucati (am citit asta pe wiki!) si el si-ar pierde total atractia bravitationala, atmosfera si biosfera si hidrosfera ar disparea iar noi fara biosfera si fara aer si fara un strat de ozon care sa ne protejeze de razele soarelui am muri in cel mai bun caz in fata luminii soarelui de in jur de 350 de grade cesius sau in cel mai rau caz am fi mancati de extraterestri laughing, glumesc, nu exista extraterestrii, deci sper ca te-ai hotarat nu se poate intampla ce ai zis tu decat daca pamantul ar exploda la prpriuwinking ok sper ca te-am ajutat PA!

| andrei38 a răspuns:

Nu se poate .

| Matt24 a răspuns:

Da...in cazul in care miezul fierbinte al planetei s-ar raci

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mizantropul):

Pamantul nu excercita gravitatie si soarele

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mizantropul):

Pamantul nu ar atrage obiecte spre el daca soarele ar disparea asta am scris

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Nu,D-zeu are grija de toate

Pa, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamantul nu generaza gravitatie soarele tine pamantul cu ajutorul gravitatiei langa el / daca ar disparea soarele da neam duce in spatiu cu tot cu el am muri fara energia soarelui / pamantul generaza electromagnetism du-te pe camp cand i furtuna sa vezi forta de atractie cu ochii tai / electromagnetismul nu-i gravitatie e diferit mai citeste si tu pe descopera