| Criticul a întrebat:

Credeti ca eternitate inseamna infinitate?

Răspuns Câştigător
| Maximus a răspuns:

Eternitatea nu este un continuu infinit, ci lipsa timpului!

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Eternitatea e cu totul diferita fata de asa zisa infinitate.Eternitatea apartine lui Dumnezeu si inseamna totodata si lipsa timpului, a perioadei.Eternitatea e Sfanta, infinitatea nu.

| Razvan a răspuns:

Eternitatea ma sperie mai tare ca infinitateaworried
Toata lumea zice ca universul este infinit si toti incearca sa-i afle granitele.Si candva le vor descoperi
Dar la eternitate? Ea e un concept mai mult filozofic si religios

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Eternitatea se refera doar la timp, pe cand infinitatea se poate referi si la alte notiuni, astfel ca infinitatea contine eternitatea, care poate fi definita ca fiind un timp infinit. Rezulta ca sunt sinonime doar daca se refera la timp. Numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Dupa parerea mea, eternitatea este infinita iar infinitul este etern.

| fabiola a răspuns:

Eternitatea are un inceput bine definit, infinitul nu are inceput, nu are sfarsit!

| Shammal a răspuns:

Daca te uiti in dex spune la etern: Care durează la infinit; fără sfârșit; în afara timpului; cuvintele inseamna cea ce inseamna pentru ca sa ajuns la o convenție ca sa insemne cea ce inseamna; dupa parerea mea nu, eterniatea este cuprinsa in infinitate

| CobraLeon a răspuns:

Eternitatea nu exista din punctul meu de vedere... orice lucru are un inceput si un sfarsit

| ChRoM a răspuns:

Cred ca da...