| victor333 a întrebat:

Credeti in infinitate? daca da cum o definiti?

2 răspunsuri:
| victor333 explică:

Deci sincer sa ti zic n ai raspuns la intrebare poate era mai ok sa zici mai simplu nu stiu astept alte opinii

| 01Joulie01 a răspuns:

Asta da intrebare, chiar m-a pus usor pe ganduri happy
Matematic stim cred ca toti ca un punct infinit nu are limite, colturi DAR (din cate stiu) are un punct de pornire. Tot matematic infinit este o cantitate imensa, foarte mare, ceva ce nu putem numara fiindca nu are sfarsit sau poate are un sfarsit undeva dar nu putem ajunge (inca) la el happy
Filozofic infinitul se refera la spatiu si timp si apare in contexte precum "absolut".
In teologie de obicei se refera la "Dumnezeu"
Poetii cand folosesc cuvantul infinit se refera la ceva ce nu pot descrie in cuvinte.
Parerea mea despre infinit este exact aceeasi parere care o am si despre creierul uman. Ii stim esenta, stim cum functioneaza (ca doar ne invata la scoala ) dar nu cunoastem prea multe despre el.In viziunea mea este ca nu cunoastem inca dar niciodata nu se stie ce vom mai descoperi DAR daca am descoperi infinitul, daca am gasi (sa o luam matematic) ultimul numar practic nu ar mai fi infinit, ar deveni automat finit.
Si atunci ajung la intrebarea ce poate fi infinit?
* Oricine vrea sa ma contrazica sa o faca *